fbpx

Jaka elewacja pasuje do dachu zielonego? 

Jaka elewacja pasuje do dachu zielonego?

Dachy zielone  są atrakcyjnym elementem budynku. Płaskie dachy pokryte zielonymi połaciami w formie dachu intensywnego lub ekstensywnego, podkreślają ekologiczny charakter domu i nowoczesną architekturę. Odpowiednio dobrana elewacja pomaga stworzyć harmonijną kompozycję.

 

Jaka elewacja pasuje do dachu zielonego? - z tego artykułu dowiesz się:

Jaka elewacja pasuje do dachu zielonego?

Białe elewacje - uniwersalne rozwiązanie dla zielonych dachów?

Zielony dach w nowoczesnej stylistyce

 

 

 

 

Jaka elewacja pasuje do dachu zielonego?

 

Zielony dach nie zawsze jest dosłownie zielony. Jego rzeczywisty kolor zależy od typu dachu (dach intensywny lub dach ekstensywny)  i rodzaju nasadzeń. Mogą pokrywać go sukulenty, trawy zioła, krzewy a nawet drzewa w przypadku dachów zielonych intensywnych.  Często dach zielony (szczególnie ekstensywny) jest niedostrzegalny z poziomu gruntu, zachowując tradycyjny wygląd dachu płaskiego. Jednak zielone połacie są bardziej widoczne z wnętrza budynku lub okolicznych zabudowań. Jak to wpływa na kolor elewacji?

Przy wyborze koloru elewacji dla budynku z zielonym dachem możemy zaufać swojemu gustowi. Dachy zielone i utrzymująca się na nich wilgoć nie wpływają na kondycję, ani wyglądu elewacji. Przy odpowiednio wykonanej hydroizolacji dachu płaskiego nie musimy martwić się negatywnymi skutkami działania wody i wilgoci. Dlatego możemy realizować najśmielsze wizje architektoniczne, nie rezygnując z ekologicznego i funkcjonalnego dachu.

 

Białe elewacje - uniwersalne rozwiązanie dla zielonych dachów?

 

Mimo że odcień elewacji dla budynku z zielonym dachem jest jest dobierany indywidualnie. Wiele osób decyduje się na klasyczną, białą elewację. Jednak, choć białe wykończenie ma swój urok, może okazać się mało praktyczne, szczególnie w miejskich warunkach. Kurz i brud osiadający na białych elewacjach szybko psują ich estetyczny wygląd.

Jednak istnieje równie atrakcyjna, ale bardziej praktyczna alternatywa - elewacje w kolorze popielatym lub jasnym odcieniu szarości. Brud jest na nich mniej widoczny, a zielony dach wciąż zachwyca jako piękne tło, podkreślone przez jasne fasady budynku.

Biel, złamana biel oraz odcienie szarości to doskonałe rozwiązanie zarówno dla budynków z tradycyjnym dachem płaskim, gdzie można zaaranżować zarówno ogród intensywny, jak i ekstensywny (w zależności od nośności konstrukcji), jak i dla domów z dachem spadzistym. Nawet na dachu o nachyleniu do 45 stopni możemy założyć ogród ekstensywny. Te kolory nie tylko nadają elewacjom elegancki wygląd, ale również idealnie współgrają z zielonymi dachami, podkreślając ich naturalne piękno.

 

Zielony dach w nowoczesnej stylistyce

 

W nowoczesnej architekturze kładzie się nacisk na prostotę, symetrię i minimalizm. Klasyczne elementy łączą się z nowoczesnymi wykończeniami, takie jak drewno i surowy beton, czy duże przeszklenia Współczesne budynki coraz częściej stawiają również na energooszczędność i ekologię. Dlatego zielony dach doskonale współgra z nowoczesnymi domami.

Warto także dbać o ekologiczne aspekty przy wyborze materiałów na elewację. Współczesne tynki i farby o niskiej zawartości szkodliwych substancji zapewniają trwałość i przyjazność dla środowiska.

Ciekawym podejściem jest także eklektyczne łączenie różnych stylów architektonicznych, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu. Drewniana elewacja może być doskonale zestawiona z nowoczesnymi elementami ze szkła i stali. Jasne pastelowe kolory lub klasyczne beże i biel na elewacji pięknie współgrają z zielonym dachem, dodając mu delikatności i subtelności. Można także połączyć różne wykończenia, takie jak tynk dekoracyjny z efektem betonu, cegły lub drewna,  aby podkreślić wyjątkowość i oryginalność projektu.

W ten sposób, zielony dach staje się pięknym i harmonijnym elementem nowoczesnej architektury, współczesnej, ekologicznej i niebanalnej.