fbpx

Zalana piwnica - co zrobić?

Zalana piwnica - co zrobić?

W okresie letnim, kiedy intensywne zmiany pogody, burze i ulewy powodują częste lokalne podtopienia i zalanie piwnic, niezbędne jest szybkie i właściwe działanie w przypadku zalania. Poprawna reakcja może znacząco zminimalizować szkody i obniżyć koszty naprawy.

 

 

Zalana piwnica - co zrobić? - z tego artykułu dowiesz się?

Jak postępować w przypadku zalanej piwnicy?

W jakich niebezpieczeństwach może znajdować się twój budynek?

Jakie są konsekwencje niewłaściwie wykonanej hydroizolacji?

Co robić, gdy piwnica jest zalana?

Jakie metody są skuteczne przy zalanej piwnicy? 

Jak możemy pomóc w przypadku zalanej piwnicy?

Poradniki z dziedziny hydroizolacji

 

 

 

Jak postępować w przypadku zalanej piwnicy?

 

Woda stanowi ogromne zagrożenie dla kondycji ścian i fundamentów budynku. Średnia wartość opadów w Polsce wzrasta,  a lokalne podtopienia stają się coraz bardziej powszechne.W takim wypadku należy zapobiegać i nie wystawiać podziemnych części budynku na zagrożenie zalania lub zawilgocenia. Odpowiednia hydroizolacja piwnicy i fundamentu to podstawa. 

W sytuacji, gdy Twoja piwnica została zalana, niezbędna jest szybka interwencja. Wilgoć na ścianach sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie osób przebywających w budynku. Dodatkowo, długotrwałe oddziaływanie wody może prowadzić do uszkodzenia ścian piwnicy i fundamentów.

 

 

W jakich niebezpieczeństwach może znajdować się twój budynek?

 

Woda stanowi jedno z głównych zagrożeń, zwłaszcza ze względu na zawarte w niej rozpuszczone związki organiczne z procesów gnilnych oraz sole mineralne pochodzące z gleby i nawozów roślinnych. Sole powodują zwiększenie objętości materiałów budowlanych, co z czasem prowadzi do ich degradacji. Dodatkowym ryzykiem jest cykliczna zmiana temperatur i proces zamarzania wody, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozsadzenia materiałów.

Zawilgocenie  elementów murowych ma także wpływ na ich właściwości termoizolacyjne. Producenci podają współczynniki przewodzenia ciepła dla materiałów w suchych warunkach laboratoryjnych, ale wilgoć ze ściany może przenikać do izolacji termicznej, powodując utratę jej efektywności. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zadbać o odpowiednią hydroizolację fundamentów, ale również dachów, balkonów i łazienek, co może znacząco wpłynąć na rachunki za ogrzewanie.

 

 

Jakie są konsekwencje niewłaściwe wykonanej hydroizolacji?

 

-Podmokła piwnica, co może prowadzić do uszkodzenia przechowywanych tam przedmiotów i utrudniać użytkowanie tego pomieszczenia.

-Zawilgocone ściany, które mogą wpłynąć negatywnie na wygląd wnętrza i powodować powstawanie grzybów oraz pleśni.

-Odpadające tynki, farby i kafelki.

-Pojawienie się nieestetycznego nalotu na ścianach.

-Utrzymujący się w pomieszczeniach nieprzyjemny zapach wilgoci.

-Utrata właściwości termoizolacyjnych, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania i chłodzenia.

-Konieczność osuszania budynku, co jest czasochłonnym i kosztownym procesem

-Potrzeba wymiany uszkodzonych materiałów budowlanych.

-Wykonanie kosztownych prac naprawczych, włączając w to odgruzowanie fundamentów i przeprowadzenie iniekcji.

-Konieczność ponownego wykonania hydroizolacji w celu zabezpieczenia budynku przed dalszymi uszkodzeniami.

Podsumowując, niewłaściwie wykonana hydroizolacja może prowadzić do szeregu poważnych problemów, które nie tylko zagrażają trwałości i wyglądowi budynku, ale również zwiększają koszty związane z naprawami i koniecznością przeprowadzenia działań naprawczych.

 

 

Co robić, gdy piwnica jest zalana?

 

Najpierw należy zidentyfikować przyczynę zalania, aby odpowiednio zaplanować działania naprawcze.

Najczęstszą przyczyną zalania piwnicy jest podniesienie się poziomu wód gruntowych, zazwyczaj spowodowane bardzo intensywnymi opadami deszczu. Jeśli zauważasz, że Twoja piwnica jest zalana  za każdym razem podczas deszczu, problem może wynikać z braku lub nieskutecznej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Aby raz na zawsze rozwiązać problem zalewania piwnicy, warto zainwestować w odpowiednią ochronę przed wodą, czyli hydroizolację. W tym przypadku należy skontaktować się z profesjonalistą, który oceni poziom zniszczeń i opracuje technologię naprawy i hydroizolacji podziemnych części budynku.

Jedną z przyczyn problemu może też być uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna. W takiej sytuacji ważne jest, aby zlokalizować miejsce uszkodzenia i przeprowadzić odpowiednią naprawę. Jeśli trudno jest ustalić źródło problemu, może być konieczna wymiana całej instalacji, a następnie dokładne osuszenie piwnicy i odpowiednia hydroizolacja.

Prawidłowa diagnoza przyczyny zalania lub zawilgocenia  piwnicy jest kluczowa, aby skutecznie zapobiec powtarzającym się problemom. Jeśli nie jesteś pewien, co spowodowało zalanie, warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki w celu naprawy problemu i zabezpieczenia piwnicy przed przyszłymi zalaniami.

 

 

Jakie metody są skuteczne przy zalanej piwnicy?

 

Po usunięciu wody z piwnicy, należy zająć się dokładnym jej osuszeniem. Wybór odpowiedniej metody powinien być oparty na dokładnej analizie sytuacji oraz dostosowany do charakterystyki budynku i indywidualnych potrzeb jego właścicieli.

Usunięcie wody i osuszenie to tylko eliminacja skutków, a nie przyczyny problemu. Aby zapobiec powtarzającym się zalaniom, niezbędne jest znalezienie i wyeliminowanie źródła wilgoci. W tym celu może być wymagane zastosowanie odpowiedniej hydroizolacji oraz specjalnych materiałów budowlanych.

Warto podkreślić, że skuteczne działania naprawcze i zapobiegawcze przy zalanej piwnicy wymagają zaawansowanej wiedzy i doświadczenia. Warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy odpowiednio ocenią sytuację i zastosują właściwe rozwiązania, aby Twój dom był odpowiednio chroniony przed wilgocią.

 

 

Jak możemy pomóc w przypadku zalanej piwnicy?

 

Udzielamy porad dotyczących hydroizolacji fundamentów, piwnic oraz iniekcji. Przed podjęciem działań, przeprowadzamy dokładne oględziny sytuacji, opierając się na dostarczonych zdjęciach wraz z opisem problemu lub najlepiej – podczas wizyty na miejscu. Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego lub skontaktowania się z nami telefonicznie, abyśmy mogli jak najszybciej odpowiedzieć na Twoje potrzeby.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o hydroizolacji?

 

Przeczytaj nasz poradnik, w którym tłumaczymy krok po kroku jak wykonać hydroizolację podziemnych części budynku: 

Poradnik - HYDROIZOLACJA PODZIEMNYCH CZĘŚCI BUDYNKU cz. 1

Poradnik - HYDROIZOLACJA PODZIEMNYCH CZĘŚCI BUDYNKU cz. 2