fbpx

Jak stosować piany poliuretanowe w okresie letnim?

Zasady właściwego stosowania pian poliuretanowych w okresie letnim

 

 

W okresie letnim stosowanie pian poliuretanowych wymaga szczególnej uwagi i przestrzegania odpowiednich zasad. Aplikacja piany na powierzchnie wymaga precyzyjnych działań, a właściwa temperatura otoczenia i butli jest kluczowa dla osiągnięcia doskonałych rezultatów. Przedsięwzięcia w słoneczne dni wymagają planowania pracy w odpowiednich porach, unikając ekspozycji na promienie słoneczne. Dowiedz się, jak właściwie korzystać z pian poliuretanowych w letnich warunkach, aby uniknąć problemów i osiągnąć najlepsze efekty.

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+ to rewolucyjny, mocny i szybkowiążący klej w postaci pianki poliuretanowej. Idealny do montażu ram okiennych i drzwiowych, klejenia okładzin, paneli, elementów dekoracyjnych oraz wypełniania szczelin. Dzięki jego ekspresowemu działaniu, wystarczą zaledwie 60 sekund na nałożenie pianki, a po kolejnych 60 sekundach uzyskamy silną, początkową przyczepność. To produkt całoroczny, doskonale sprawdzający się w temperaturach od -10°C do +35°C. Charakteryzuje go wysoka przyczepność do różnorodnych podłoży, w tym G-K, OSB, HDF, MDF, styropianowych (EPS/XPS), a także drewna, gipsu, kamienia, betonu i ceramiki.

Botik P305 Piana pistoletowa niskoprężna

FOAM’N’FILL PRO B3 P305 to zaawansowana pianka pistoletowa niskoprężna, oparta na jednoskładnikowej poliuretanie. Specjalnie zaprojektowana do zastosowań montażowych, izolacyjnych oraz uszczelniających. Wykorzystuje inteligentną reakcję chemiczną z wilgocią występującą w powietrzu atmosferycznym i materiałach budowlanych, co gwarantuje skuteczne i trwałe połączenia.

 

 

 

 

 

 

 

Zasady właściwego stosowania pian poliuretanowych w okresie letnim

 

    1. Przed aplikacją należy dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię roboczą, zwłaszcza na gładkich, równych, szkliwionych, emaliowanych i glazurowanych, takich jak PCW czy stal. Do tego celu najlepiej używać środków na bazie alkoholu lub benzyny ekstrakcyjnej, unikając rozpuszczalników takich jak aceton czy ksylen, które mogą uszkodzić podłoże, np. styropian czy PCW.
    2. Przed wypełnieniem szczelin pianą, zrosić je obficie wodą za pomocą zraszacza ciśnieniowego, używając drobnej mgiełki, aby powierzchnia została całkowicie i równomiernie nawilżona.
    3. Po nałożeniu piany w szczelinę, należy ponownie ją zrosić z wierzchu.
    4. Gdy szczelina ma głębokość większą niż 4-5 cm, należy układać pianę warstwowo, zachowując przerwy 5 minut pomiędzy nałożeniem kolejnych warstw i zraszać każdą pojedynczą warstwę piany.
    5. Temperatura butli w trakcie aplikacji powinna wynosić od +5°C do +30°C, a optymalna temperatura butli to +20°C. To samo odnosi się do temperatury otoczenia i powierzchni, gdyż temperatura powyżej +30°C wpływa niekorzystnie na właściwości piany.
    6. W gorące i słoneczne dni, gdy miejsce pracy jest wystawione na działanie promieni słonecznych (np. południowa strona budynku), należy aplikować pianę jedynie w porach, gdy słońce jest nisko, czyli wcześnie rano lub późnym wieczorem, lub gdy jest zachmurzenie.
    7. W wyjątkowych przypadkach, gdzie to możliwe, planuj pracę tak, by pianę aplikować w miejscu osłoniętym od słońca lub pod zadaszeniem.
    8. W przeciwnym wypadku, szczególnie przy temperaturze powierzchni powyżej +30°C, piana nie będzie się zachowywać prawidłowo. Zamiast spienić się i tworzyć regularną, drobno komórkową strukturę, piana może upłynniać się, spływać z powierzchni pionowych, nie rosnąć i nie przywierać dobrze do podłoża. Dodatkowo wytwarza się gaz CO2, który uchodzi do atmosfery, tworząc otwarte kratery i pęcherze na powierzchni piany.
    9. Brak lub niewystarczające zraszanie piany może spowodować jej nadmierne kurczenie się i zapadanie.
    10. Piany powinno się przechowywać i transportować w pozycji pionowej w temperaturze od +5°C do +25°C. Temperatura powyżej +30°C może skrócić jej przydatność do użycia, powodując szybsze starzenie, gęstnienie i utrudniając jej wychodzenie oraz przyrastanie na powierzchniach.Magazynowanie i transport piany w temperaturze ponad +30 ̊C prowadzi do skrócenia jej przydatności do użycia. 

Aby skutecznie korzystać z pian poliuretanowych w okresie letnim, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Warto dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię przed aplikacją piany, a także odpowiednio nawilżyć szczeliny, co zapewni lepsze wiązanie i trwałość połączeń. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze otoczenia i butli, aby uniknąć problemów z działaniem piany, zwłaszcza w upalne dni. Planowanie prac w porach, gdy słońce jest nisko lub zapewnienie osłony przed promieniami słonecznymi, może znacząco poprawić jakość aplikacji. Pamiętaj, że nieprawidłowe stosowanie piany może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak zapadanie, nadmierne kurczenie się czy brak przyczepności do powierzchni. Pamiętając o tych zasadach, możemy osiągnąć doskonałe rezultaty w zastosowaniach montażowych, izolacyjnych i uszczelniających z wykorzystaniem pian poliuretanowych.

Zobacz produkty BOSTIK.