Beton – podstawowy materiał konstrukcyjny w budownictwie
Beton to kompozytowy materiał budowlany otrzymywany w wyniku wiązania i twardnienia mieszanki betonowej, składającej się zazwyczaj z cementu (spoiwa), kruszywa, wody oraz opcjonalnych domieszek i dodatków modyfikujących właściwości mieszanki. Po stwardnieniu beton tworzy trwałą, kamienną strukturę o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.
Podział betonu ze względu na gęstość pozorną
Gęstość betonu (wyrażana w kg/m³) ma wpływ na jego przeznaczenie i właściwości użytkowe. Wyróżnia się trzy główne klasy:
-
Beton lekki (gęstość < 1800 kg/m³)
Wykonywany z zastosowaniem lekkich kruszyw (np. keramzyt, pumeks, perlit) lub jako beton komórkowy (cement, piasek, woda, środek pianotwórczy). Stosowany w produkcji lekkich elementów ściennych i stropowych – takich jak bloczki, płyty, nadproża – o dobrej izolacyjności cieplnej. -
Beton zwykły (gęstość 1800–2600 kg/m³)
-
1800–2200 kg/m³ – z kruszywami porowatymi (np. keramzyt), stosowany do elementów o podwyższonej izolacyjności, np. ścian osłonowych, pustaków.
-
2200–2600 kg/m³ – z kruszywami naturalnymi lub łamanymi (np. piasek i żwir, bazalt), wykorzystywany w elementach konstrukcyjnych betonowych i żelbetowych (fundamenty, słupy, stropy, belki).
-
-
Beton ciężki (gęstość > 2600 kg/m³)
Produkowany z użyciem specjalnych, ciężkich kruszyw (np. baryt, stal, ruda manganowa). Znajduje zastosowanie jako osłona biologiczna w obiektach wymagających ochrony przed promieniowaniem jonizującym (np. szpitale, elektrownie).
Zalety betonu
-
Wysoka wytrzymałość na ściskanie,
-
Trwałość i ognioodporność,
-
Możliwość formowania w różne kształty,
-
Dobra współpraca ze stalą zbrojeniową (żelbet).
Zastosowanie
Beton jest nieodzownym materiałem we współczesnym budownictwie. Wykorzystuje się go do:
-
budowy fundamentów, stropów, ścian i schodów,
-
prefabrykacji elementów konstrukcyjnych,
-
produkcji nawierzchni drogowych i kostki brukowej,
-
specjalistycznych zastosowań inżynieryjnych i przemysłowych.