fbpx

Dachy zielone

Dachy zielone

 

Dachy zielone, ogrody wertykalne i zielone fasady  to jeden z najciekawszych trendów budowlanych ostatnich lat, choć ich historia jest o wiele dłuższa. Ekologiczne rozwiązania przestrzenne cieszą się popularnością w wielu państwach Europy. W rozwiązaniach tego typu przoduje przede wszystkim Norwegia, Dania, Szwajcaria i Holandia. Jednak Polska również zaczyna się zazieleniać. W poprzednim roku pojawiło się na naszym rynku wiele nowych i ciekawych rozwiązań w tym zakresie.

 

Atrakcyjny wygląd zielonych połaci nie jest jedyną zaletą tego rozwiązania. Przede wszystkim przemawiają za nim aspekty ekonomiczne i ekologiczne.

Stanowią  odpowiedź na szybko postępujące zmiany klimatyczne.  W betonowych centrach miast złożonych z budynków, placów i chodników  tworzą się tzw. miejskie wyspy ciepła, które kumulują wysoką temperaturę. Zielone rozwiązania przestrzenne są skuteczną metodą obniżania temperatury w centrach miast. Kolejną istotną zaletą tego zastosowania jest przestrzeń, w której mogą mieszkać owady, ptaki i nieduże zwierzęta. 

 

Zazielenienie przestrzeni publicznej wpływa także pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, to dobra przestrzeń wypoczynkowa i rekreacyjna. Wpływa również na polepszenie jakości powietrza. Zielone rozwiązania przestrzenne zaczęły zyskiwać coraz większe wsparcie samorządów, co skutkuje m.in. zwolnieniem z podatku od nieruchomości.

 

Dzięki tym wszystkim pozytywnym aspektom w najbliższych latach najprawdopodobniej  powstanie coraz więcej zielonych fasad, dachów i dziedzińców.

 

 

Czym są dachy zielone? 

 

Dachy zielone  to powierzchnie oddzielone od gruntu poprzez budowlę bądź inną konstrukcję.  Na pozór wydaje nam się, że dachy zielone wymagają wysokości, jednak często znajdują się np. na poziomie zero. Nierzadko zdarza nam się spacerować  po dachach zielonych nie mając o tym pojęcia np. w sytuacji gdy pod nami znajdują się parking.  Nie oczywistymi rodzajami dachów zielonych są stadiony piłkarskie, czy porośnięte trawą torowiska, niektóre  chodniki, a także  patia w kompleksach mieszkaniowych.

 

Dachy użytkowe możemy tworzyć w dowolnym miejscu,  jednak szczególnie dobrze sprawdzą się w miastach, gdzie brakuje roślinności.  Co ciekawe, tak zwane dachy zielone nie zawsze są zielone. Najczęściej jest to powierzchnia  pokryta roślinnością, jednak może być również przestrzenią użytkową w postaci  np. kawiarni, parku czy siłowni na świeżym powietrzu. 

 

Czy dachy zielone są trwałe?

 

Dachy zielone poprawiają żywotność samej połaci dachowej. Jednym z podstawowych czynników wpływających negatywnie na dachy są dobowe różnice temperatur. W przypadku dachów użytkowych  temperatury wahają się znacznie mniej. Tradycyjne powierzchnie pokryć dachowych  mają trwałość do 15-25 lat, natomiast profesjonalnie wykonane dachy zielone są w stanie trwać w dobrej kondycji co najmniej 40 lat. 

 

 

Jakie rośliny mogą się znaleźć na zielonych dachu?

 

To zależy od tego czy zdecydujemy się na wybudowanie dachu ekstensywnego czy intensywnego. W przypadku dachu ekstensywnego mamy mniejszą ilość substratu (podłoża), więc nie wszystkie gatunki roślin będą miały miejsce do zakorzenienia i rozwoju. Decydując się na takie rozwiązanie warto zrezygnować z roślin wymagających szczególnej uwagi. Wszelkiego rodzaju trawy nie są  w tym wypadku dobrym wyborem, ponieważ będzie im ciężko się zakorzenić a sami będziemy mieć problem z koszeniem ich w trudno dostępnych przestrzeniach.  Na dachy zielone ekstensywne najlepiej sprawdzą się niskie rośliny takie jak  sukulenty, mchy, rozchodniki, niektóre zioła, ponieważ mają niskie  wymagania wodne i glebowe.

 

Dachy zielone intensywne, usytuowane w dostępnych dla nas przestrzeniach takich jak patio, czy powierzchnia nad płytą garażową, dają nam większe możliwości wyboru roślinności. W tym wypadku możemy pozwolić sobie  na trawy, kwiaty, krzewy a nawet drzewa.

 

Jakie są główne zalety dachów zielonych?

 

Niewątpliwie w miejskiej dżungli brakuje nam zieleni. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są połacie dachów zielonych. Zwiększenie ilość  przestrzeni zielonych w mieście, poprawia jego estetykę i niweluje poczucie przytłoczenia. Przestrzeń wypoczynkowa jaką możemy uzyskać na dachach zielonych jest jedną z najistotniejszych zalet dla użytkowników budynku. Czasami wystarczy wyjść na chwilę z zatłoczonego biura, czy domowego biura i dać oczom odetchnąć patrząc na roślinność. Zieleń jest ważna dla naszego zdrowia psychicznego.

 

Zasadzona na dachach płaskich roślinność działa pozytywnie na oczyszczanie powietrza, retencję nawet do 80% i oczyszczanie wód opadowych oraz zmniejsza lokalną temperaturę (redukcja miejskiej wyspy ciepła). Niewątpliwe istotną zaletą jest bioróżnorodność, to dzięki dachom i tarasom zielonym tworzymy środowisko życia zwierząt, ptaków i owadów.

 

Dachy zielone redukują poziom hałasu nawet o 8 decybeli, dzięki czemu miejski hałas będzie słyszany niemal o połowę ciszej.

 

Prócz aspektów ekologicznych dachy zielone stanowią również ekonomiczne rozwiązania. To naturalna klimatyzacja generująca mniejsze zużycie energii. Dachy zielone wydłużają żywotność hydroizolacji dachu. Nie można zapominać, iż stanowią dodatkową korzyść dla inwestora ponieważ podnoszą wartość budynku.

 

Zwolnienie od podatku od nieruchomości

 

W coraz większej ilości polskich miast obowiązuje zwolnienie od podatku od nieruchomości z zielonym dachem lub ścianą pełną roślin.  Ulga obejmuje już m.in. mieszkańców Katowic, Gdańska, Wrocławia i Kalisza. Mieszkańcy Poznania, którzy zdecydują się na wykonanie dachów zielonych lub ogrodów wertykalnych,  choć nie będą zwolnieni z podatku, mogą liczyć na dofinansowanie. Prekursorem takich rozwiązań były władze miasta Wiednia, które zaoferowały mieszkańcom wsparcie doradcze i finansowe, aby wesprzeć zazielenianie budynków.

Dachy zielone

-->Przeczytaj cały artykuł <--

 

 

 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszamy do kontaktu z naszym technologiem, który pomoże Ci dobrać odpowiednią technologię i produkty: (+48) 533 343 595.
Wiesz czego chcesz? Zamów materiały budowlane pod numerem: +48 697 691 472 lub +48 883 292 303.