fbpx
Hydroizolacja w okresie zimowym - Jakie produkty wybrać?
Hydroizolacja w okresie zimowym - Jakie produkty wybrać?
13 grudnia, 2023
Hydroizolacja i renowacja - najczęściej zadawane pytania
Hydroizolacja - najczęściej zadawane pytania c.d.
4 stycznia, 2024

Mokra ściana, pleśń i odpadający tynk – co zrobić?

Gwałtowne zmiany temperatur w okresie zimowym, prowadzące do roztopów, mają wpływ na poziom wód gruntowych. To zjawisko sprzyja zwiększonemu poziomowi wilgoci, której skutki bezpośrednio dotykają naszych domów i mieszkań. Wilgoć przedostaje się do wnętrza budynków poprzez nieszczelności w dachu, fundamentach i piwnicach, niszcząc konstrukcję i stwarzając idealne warunki do rozwoju pleśni. W artykule przyjrzymy się bliżej problemowi wilgoci w mieszkaniach oraz jego konsekwencjom, zwłaszcza w kontekście występowania pleśni na ścianach. Dowiemy się, jakie czynniki sprzyjają temu zjawisku i jak skutecznie zaradzić problemowi wilgoci w naszych domach.

 

Wilgoć i pleśń na ścianach 

 

Wilgoć i pleśń w domu nie tylko narusza estetykę ścian, nie rzadko źle pachnie,  lecz także stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Charakterystyczne plamy najczęściej pojawiają się w zakamarkach, przy oknach i za meblami, czasem jednak skrywają się pod warstwą tapet. Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z problemem grzyba lub pleśni, doskonale zdaje sobie sprawę, że to uciążliwe zjawisko ma skłonność do powracania i jest trudne do wyeliminowania. Najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na zapobieganiu tego typu problemom już na etapie budowy.

 

Skąd się bierze wilgoć w mieszkaniu i pleśń na ścianie? 

 

Pojawienie się plam pleśniowych wynika z nadmiernego wilgotności lub wilgoci w strukturze budynku, często spowodowanej niewłaściwą wentylacją. Problemy z zawilgoceniem pomieszczeń najczęściej występują w okresie zimowym, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem jest szczególnie duża. Po sezonie zimowym zaleca się dokładne sprawdzenie ścian, zwłaszcza tych za meblami, zwłaszcza jeśli wcześniej wystąpiły już problemy z pleśnią.

Niestety, coraz częściej napotykamy na ten problem w nowo wybudowanych budynkach. Szybkie tempo prac budowlanych sprawia, że nie zawsze mają one wystarczająco dużo czasu na odpowiednie osuszenie się. Dodatkowo, niewłaściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych i sufitu na ostatniej kondygnacji często okazuje się niewystarczająca. Niedostateczna izolacja termiczna prowadzi do kondensacji pary wodnej na tzw. zimnych ścianach, a błędy wykonawcze w izolacji cieplnej sprzyjają powstawaniu mostków termicznych – obszarów nieodpowiednio izolowanych przed zimnem i wilgocią. Te mostki termiczne z reguły pojawiają się wokół okien, drzwi oraz w miejscach styku ścian i sufitów.

Dodatkowym źródłem wilgoci w budynkach są pęknięte rury w ścianach, które mogą prowadzić do wycieków. Zjawisko zawilgocenia może również wynikać z podsiąkania kapilarnego od poziomu gruntu, zwłaszcza jeśli ściany fundamentowe lub piwniczne nie posiadają odpowiedniej hydroizolacji. Warto zatem podjąć działania zapobiegawcze na etapie budowy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych niekorzystnych zjawisk.

odpadajace tynki
mokra ściana

Jak pozbyć się pleśni na ścianach?

 

W przypadku konfrontacji z problemem pleśni w mieszkaniu, samo usunięcie widocznych wykwitów i oczyszczenie ścian to tylko pierwszy krok. Kluczowe jest ustalenie przyczyn pojawienia się grzybów, aby skutecznie zapobiec ich nawrotowi. Nadmierne wilgotności w pomieszczeniu można przypisać rzadkiemu wietrzeniu i niesprawnej wentylacji. W sytuacji zbyt szczelnych okien warto rozważyć instalację nawiewników lub wymianę okien na modele z mikrowentylacją. Dodatkowo, zastosowanie pochłaniacza wilgoci z wymiennymi wkładami może okazać się skutecznym rozwiązaniem.

W przypadku bardziej zaawansowanego problemu, niestety, niezbędny może być remont. Usunięcie wykwitów grzyba wymaga nie tylko ich fizycznego usunięcia, ale także oczyszczenia zainfekowanego tynku. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się grzybów, zaleca się usunięcie tynku z obszaru większego niż tylko ten, który jest objęty wykwitami. Eliminacja zarodników grzyba znacznie zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia problemu. Po oczyszczeniu powierzchni zaleca się pokrycie jej specjalistycznym środkiem grzybobójczym. Na odnowiony tynk warto nałożyć farbę o właściwościach bakteriobójczych lub hydrofobowych, które ograniczają wchłanianie wilgoci.

 

Co zrobić, aby problem wykwitów na ścianie nie powracał?

 

Zawilgocona ściana, wykwity czy odchodzący tynk to jedynie skutki poważniejszych problemów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z pleśnią na ścianach jest eliminacja zarówno widocznych objawów, jak i przyczyn wilgotności. Inaczej problem będzie systematycznie powracał.

Proces usuwania pleśni zazwyczaj obejmuje mechaniczne i chemiczne metody. Mechanicznie, usuwa się warstwę pleśni wraz z grzybnią, natomiast chemicznie, oczyszcza się powierzchnię za pomocą specjalnych preparatów pleśnio- i grzybobójczych. Ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producentów tych preparatów. Jednak to dopiero początek wyzwania.Po zakończeniu prac usuwania pleśni, przygotowaną powierzchnię ściany należy odpowiednio  zabezpieczyć i wykończyć, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Należy pamiętać, że błędy konstrukcyjne,  niepoprawnie wykonana termoizolacja lub hydroizolacja to problemy, które z czasem będą generować nowe zniszczenia. Naprawa skutków a nie źródła będzie w tym wypadku jedynie syzyfową pracą.Woda migruje i często po usunięciu jednego problemu, skutki działania wilgoci pojawiają się w innym miejscu, dlatego nie można tego bagatelizować. Trudno samemu ocenić skąd wziął się problem. W takim wypadku najlepiej zgłosić się do eksperta, który pomoże zlokalizować źródło problemu i wskaże najlepsze rozwiązania.

Dobór technologii i materiałów izolacyjnych

Dobór technologii i materiałów to spotkanie on-line lub w siedzibie SANIER (zalecane) w czasie którego dowiesz się więcej o:

-izolacji pionowych, poziomych, zewnętrznych, wewnętrznych, przeciwwilgociowych oraz odtworzenia izolacji

-renowacje budynków

-uszczelniania pęknięć i rys w stropach oraz reprofilacja spadków

-naprawy konstrukcji, piwnic, balkonów, logii, tarasów i posadzek

-wykończenia tarasów i balkonów

-rozbudowy i przebudowy budynków

 

Usługa doradcza dobrania technologii i materiałów obejmuje:

 

-instrukcję techniczną wykonania hydroizolacji

-listę materiałów wraz z ich wyceną

-karty techniczne produktów z instrukcją zużycia

Doradztwo w zakresie technologii i materiałów do hydroizolacji Konsultacja technologii i materiałów, to spotkanie on-line lub w siedzibie SANIER (zalecane) w czasie którego dowiesz się:

-dlaczego hydroizolacja jest podstawą, aby mieszkać w domu bez wilgoci i grzybów

-jaką hydroizolację dobrać do Twojego domu (jakie badania wykonać i na co zwrócić uwagę)

-jak powinna wyglądać poprawa technologia hydroizolacji fundamentów, garażu, łazienki, balkonu/tarasu oraz dachu

-najważniejsze informacje o materiałach niezbędnych do wykonania hydroizolacji, iniekcji i renowacji

-pokażemy Ci materiały, wzorniki i wytłumaczymy jak aplikować konkretne produkty

-udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, dotyczące każdej kwestii związanej z hydroizolacją domu

-ustalimy kolejność prac, jakie należy podjąć, aby trwale i skutecznie zabezpieczyć dom przed działaniem wody

 

 

 

Produkty do hydroizolacji i renowacji

Szlamy mineralne:

BOSTIK C514 Terra 1K (dawne K11 Schlämme Grau)

BOSTIK C514 Terra 1K K11 Schlämme Grau

HYDROSTOP Mieszanka Profesjonalna 209

 

Koester NB1

 

 

Schomburg Aquafin 1K

 

 

 

BAUMIT MultiFine RK 70 N (Klima RK 70 N)

 

 

 

PCI Barraseal CS

 

 

 

BOSTIK BLOCK X701 TERRA 2k FLEX (dawne K11 Flex Schlamme Grau)

Koester NB Elastik

PCI Barraseal Flex

Schomburg Aquafin 2K/M

Tynki renowacyjne:

BOSTIK RENO C762 FINISH (dawne Sanierputz WTA)

KOESTER Sanierputz

Farby:

KABE Aquatex

BAUMIT Sanova EinlagenTrassputz

BAUMIT Sanova SP Grano

BAUMIT Sanova SP Grey

BAUMIT SanovaPre

Jak wykonać hydroizolacje krok po kroku?

Szczegółowe informacje na temat procesu hydroizolacji i technologię znajdziesz  w naszym poradniku:

Część 1  <- kliknij i sprawdź

Część 2 <- kliknij i sprawdź