fbpx
All in Beton B25
Beton w rozpuszczalnym worku? Baumit All in Beton B25
12 lipca, 2023
Zasady właściwego stosowania pian poliuretanowych w okresie letnim
Jak stosować piany poliuretanowe w okresie letnim?
28 lipca, 2023

Błędy przy uszczelnianiu balkonu szlamem elastycznym

Błędy przy uszczelnianiu balkonu lub tarasu dwuskładnikowym szlamem elastycznym

 

Balkony i tarasy wymagają szczególnej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest zastosowanie dwuskładnikowego szlamu elastycznego do uszczelnienia. Niestety, błędy podczas tego procesu mogą skutkować nieszczelnością i uszkodzeniami. W artykule omówimy najczęstsze przyczyny uszkodzeń balkonów oraz kluczowe czynniki skutecznej hydroizolacji, by odpowiednio chronić te ważne elementy budynku przed destrukcyjnym wpływem natury.

odpadająca taśma to błęd przy uszczelnianiu balkonu szlamem elastycznym
Odpadająca taśma to błąd przy uszczelnianiu balkonu szlamem elastycznym

Błędy przy uszczelnianiu balkonu lub tarasu  dwuskładnikowym szlamem elastycznym - z tego artykułu dowiesz się:

 

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń balkonów

Błędy przy uszczelnianiu balkonu lub tarasu dwuskładnikowym szlamem elastycznym

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu hydroizolacji balkonu lub tarasu? 

Jak zrobić hydroizolację balkonu z użyciem elastycznych szlamów mineralnych? 

 

Często nie zdajemy sobie sprawy jak istotne jest odpowiednie uszczelnienie i zabezpieczenie tarasu lub balkonu do momentu, w którym napotkamy pierwsze problemy. Zmienne warunki atmosferyczne mogą niekorzystnie oddziaływać na elementy konstrukcyjne budynku. Istnieje wiele metod izolacji balkonu i tarasu, a jedną z nich jest wykorzystanie dwuskładnikowego szlamu elastycznego do uszczelnienia.

 

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń balkonów

 

Uszkodzenia balkonów są najczęściej spowodowane przez niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i gwałtowne zmiany temperatur. Te czynniki negatywnie wpływają na warstwę wykończeniową oraz samą konstrukcję płyty balkonowej, szczególnie gdy brak jest odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej lub cokół został źle uszczelniony. Dodatkowo, higroskopijność materiałów użytych do budowy balkonu lub tarasu, czyli ich zdolność do absorpcji wilgoci z powietrza lub ziemi, również odgrywa istotną rolę. Warto również zauważyć, że materiały o porowatej strukturze mogą podciągać wodę kapilarnie, co przyczynia się do powstawania uszkodzeń.

 

 

Błędy przy uszczelnianiu balkonu lub tarasu dwuskładnikowym szlamem elastycznym

 

Niektóre problemy wynikają również z nieodpowiedniego dobrania materiałów do hydroizolacji, błędnej aplikacji, nie przestrzegania granicznych temperatur podłoża dla aplikowanych mas hydroizolacyjnych oraz niezabezpieczenia wstępnie związanej hydroizolacji przed nadmiernym nagrzaniem - szczególnie w okresie letnim (wysokie temperatury).

 

W widocznym na zdjęciu przypadku była wykonywana hydroizolacja tarasu za pomocą szlamy elastycznego dwuskładnikowego. Materiał wybrano ze względu na jego właściwości. Taras zostanie wykończony deską kompozytową, dlatego dobrano materiały odporne na promieniowanie UV. Do zabezpieczenia obróbek blacharskich wybrano elastyczną taśmę uszczelniającą. Wysokie temperatury sprawiły, że odparowująca  z materiałów woda wybrzuszyła taśmę. Pomimo, iż producenci elastycznych mas szlamowych nie zalecają gruntowania przestrzeni roboczej obróbki blacharskiej. Zdarza się, że może się odspoić.

 

Decydując się na hydroizolację tarasu z użyciem elastycznego szlamu dwuskładnikowego należy wybrać taśmę butylową, pamiętając o odtłuszczeniu obróbek blacharskich. Alteranatywnie można wybrać również taśmę flizelinową z gruntem do powierzchni niechłonnych (jako mostek szczepny).

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu hydroizolacji balkonu lub tarasu? 

 

Elastyczne, dwuskładnikowe szlamy to jeden z popularniejszych materiałów do hydroizolacji balkonu lub tarasu. Szczególnie sprawdzają się w hydroizolacji powierzchni o nieregularnych kształtach, ponieważ doskonale wypełniają wszelkie nierówności. Niemniej jednak, należy zwrócić szczególną uwagę na detale, które są kluczowe dla skuteczności hydroizolacji. Istotne obszary do uwzględnienia to:

 

  • -Połączenie ściany i posadzki
  • -Przejścia barierek
  • -Połączenia mas hydroizolacyjnych z obróbkami blacharskimi
  • -Dylatacje
  • -Połączenia z wpustami
  • -Równomierne utrzymanie grubości warstwy hydroizolacyjnej na całej powierzchni tarasu lub balkonu.

 

 

Jak zrobić hydroizolację balkonu z użyciem elastycznych szlamów mineralnych? 

 

1.Przygotowanie powierzchni płyty balkonu/tarasu. Płaszczyzna powinna być równa, bez pęknięć, stabilna, czysta.

 

2.Aplikacja hydroizolacji płyty tarasu/balkonu.

 

-szlamy uszczelniające: Flex Schlämme K11 | BostikKerakoll Aquastop Flex, Schomburg Aquafin 2K/M Plus, Koester NB Elastik szary, Mapei Mapelastic,

 

Hydroizolację płyty tarasu/balkonu musimy “zaciągnąć” na element murowy: ok. 30 cm na ścianę bez zrobionej elewacji oraz na minimum grubości jastrychu spadkowego w przypadku zrobionej elewacji.

 

3.Montaż termoizolacji.

 

4.Wykonanie  warstwy spadkowej na płycie balkonu/tarasu przy użyciu jastrychu  np. Baumit Solido 225 lub  Baumit Solido 160.

Zalecamy wykonać uskoku wzdłuż zewnętrznych krawędzi ( w świeżym jastrychu), aby przygotować przestrzeń roboczą pod zagłębienie profilu.

 

5.Przygotowanie powierzchni elementu murowego - wyrównanie powierzchni pod wywinięcie hydroizolacji  np. zaprawa cementowa BOSTIK Sperrmortel Fein (drobne ziarno bo możemy je stosować też do tynku na elewacji)  lub zaprawa klejowo-szpachlowa  Baumit UniConctact.

Uwaga!

Minimalne “zaciągnięcie” hydroizolacji na element murowy to 10 cm, jednak Sanier zaleca minimum 15 cm.

 

6.Wstępne/ tymczasowe ułożenie okapników w celu wyznaczenia miejsca mocowania mechanicznego.

 

7.Montaż profili okapnikowych.

Okapniki zaczynamy montować w narożnikach. Profile osadzamy na wcześniej naniesioną elastyczną masę poliuretanową lub zaprawę uszczelniającą. Sanier zaleca uwzględnić grubość poliuretanu/ masy uszczelniającej przy wykonaniu uskoku obniżającego pod profile.

Dokręcamy śruby kołków montażowych w okapnikach.

 

8.Aplikacja masy elastycznego szlamu np. Schomburg Aquafin 2K/M Plus, Koester NB Elastik szary lub  Mapei MAPELASTIK.

 

+akcesoria  (Uwaga powłoka nie jest jedynym elementem systemu, niezbędne są również akcesoria dobrane do rodzaju hydroizolacji). m.in.

  1. TAŚMA BUTYLOWA

LUB

  1. TAŚMA POWLEKANA FLIZELINĄ + GRUNTOWANIE OBRÓBEK GRUNTEM KWARCOWYM (BOSTIK A936)

Należy pamiętać o uszczelnieniu elementów dekoracyjnych cokołu. W przypadku tynkowania cokołu płyty balkonowej, trzeba zadbać  o uszczelnienie  styku tynku z obróbkami blacharskimi. Elementy dekoracyjne  cokołu można dobrać dowolnie, Sanier zaleca profile RENOPLAST Listwa dociskowa C1 + C2.

Aquafin 2K/M-Plus

Aquafin 2K/M-Plus to innowacyjna, dwuskładnikowa zaprawa hydroizolacyjna o mineralnej bazie. Wyjątkowe właściwości tego produktu sprawiają, że jest on odporny na promieniowanie UV oraz procesy starzenia, co gwarantuje długotrwałą skuteczność. Ta elastyczna i bezszwowa masa doskonale mostkuje rysy oraz szpary, stanowiąc skuteczną barierę przeciwdziałającą przenikaniu wilgoci.

 

 

 

 

Taśma butylowa Ardatape 100 Spezial | Bostik

Ardatape 100 Special – Bostik to wyjątkowa samoprzylepna taśma uszczelniająca wykonana z kauczuku butylowego. Jej wyjątkowa elastyczność zapewnia trwałe i skuteczne uszczelnienie, nie ulegając przy tym skurczowi. Taśma jest odporna na działanie czasu i zmienne warunki atmosferyczne, co sprawia, że idealnie sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.