fbpx
Mokre ściany
Mokre ściany. Co robić?
15 kwietnia, 2022
baumit ionit color
Farba Baumit IonitColor
29 kwietnia, 2022

Hydroizolacja bitumiczna

Dlaczego hydroizolacja budynku jest ważna? 

 

Woda to żywioł niezbędny do życia, ale również niszczycielski. Wraz z powietrzem stanowią jedno z głównych zagrożeń dla naszego domu. Wykonana prawidłowo hydroizolacja podziemnych części budynku i dachu, gwarantuje trwałość konstrukcji budynku oraz bezpieczeństwo na lata.

Niestety nie  tylko  woda stanowi zagrożenie w przypadku fundamentów budynku. Choć nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, w  wodzie występują rozpuszczone związki organiczne pochodzące z procesów gnilnych, różnego rodzaju sole minerałów zawartych w glebie i  w nawozach roślinnych. Negatywnym skutkiem obecności soli w wodzie jest zwiększenie objętości materiałów, które z czasem prowadzi do destrukcji materiałów budowlanych.

Kolejnym czynnikiem działającym negatywnie jest  proces cyklicznego zamarzania wody, który destrukcyjnie wpływa na pustaki, cegły, tynki, powłoki malarskie  i  dosłownie rozsadza materiały budowlane.

To kolejne przesłanki do zainwestowania w dobrej jakości materiały hydroizolacyjne i odpowiednią technologię zabezpieczenia fundamentów naszego wymarzonego domu. Chęć oszczędzenia na materiałach niestety skutkuje z czasem dużymi stratami finansowymi.

Hydroizolacja stanowi niezbędny element ochronny poszczególnych części budynków, które mogą być narażone na długotrwałe oddziaływanie wilgoci lub wód gruntowych. Co w przyszłości może mieć negatywne skutki nie tylko dla budynku, ale również dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia.  Hydroizolacje stosujemy na fundamentach, ścianach fundamentowych, tarasach, podłogach i dachach.

 

Hydroizolacja bitumiczna

 

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów hydroizolacyjnych są masy bitumiczne. Najprawdopodobniej wybierane z uwagi na ich liczne zalety. W odróżnieniu od pap i folii w przypadku mas bitumicznych nie ma możliwości podsiąkania wody, dlatego - powłoka bezszwowa. Hydroizolację bitumiczną  można z łatwością aplikować nawet na lekko wilgotne podłoże. Skutecznie łączy izolacje detali np. przejść rurowych z izolacją powierzchniową. Istotną zaletą mas bitumicznych jest również łatwa aplikacja.

Skuteczną hydroizolację  należy dobrać do rodzaju gleby, typu budynku oraz poziomu wód gruntowych. W pierwszym etapie, kiedy decydujemy się wybudować dom, warto wykonać badanie geotechniczne gruntu, dzięki niemu będziemy w stanie określić jakiego rodzaju hydroizolacji potrzebujemy. Na tym etapie najlepiej zgłosić się do technologa, który pomoże dobrać odpowiednie materiały i technologię. Dzięki takiemu działaniu jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed przyszłymi kosztami i stratą czasu, które będziemy musieli poświęcić na naprawę źle wykonanej izolacji lub osuszenie zawilgoconych ścian.

Izolacje typu lekkiego sprawdzą się przy gruntach łatwo przepuszczalnych, w innym wypadku dużo bezpieczniej postawić na izolację ciężką, która zapewni nam bezpieczeństwo również w przypadku działania wody pod ciśnieniem.

 

Po dobraniu odpowiedniej technologii i materiałów  warto przystąpić do działania. Jak samemu wykonać hydroizolację bitumiczną? 

 

Na początku należy przygotować powierzchnię. Ściany fundamentowe żelbetowe muszą zostać przeszlifowane w celu usunięcia mleczka cementowego - szczotkami drucianymi lub głowicą z drutami. “Świeży” (2-4 dni) żelbet można przemyć wodą pod ciśnieniem, taki zabieg powinien skutecznie pomóc pozbyć się mleczka cementowego - należy wykonać próbę, żeby ustalić ciśnienie robocze.

WAŻNE! Podłoże musi być odpowiednio przygotowane. To podstawa dobrze wykonanej hydroizolacji!  Istotne, aby podłoże było nośne, równe, czyste, bez pęknięć, wolne od kurzu, farb, tłuszczu, gipsu a także zaizolowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej przed wnikającą od spodu wodą.

Należy uważać na ostre krawędzie, które mogą prowadzić do uszkodzenia hydroizolacji powłokowej. Polecamy wyoblić  narożniki płyty oraz ścian, aby zniwelować naprężenia w hydroizolacji.

Oczyszczone podłoże należy wyrównać zaprawą naprawczą. Powierzchnia, na którą będziesz nakładać zaprawę, powinna być matowo-wilgotna.

 

Następnie, należy zrobić fasetę na  połączeniach płyta-ściana oraz ściana-ściana. Fasetę wykonujemy zaprawą naprawczą. Można ją wykonać za pomocą  butelki/rurki  o średnicy ok 10 cm. Powierzchnię przed zrobieniem fasety trzeba nasączyć wodą (stan matowo-wilgotny).

Podłoże gruntujemy  materiałem bitumicznym dopasowanym do rodzaju hydroizolacji.

 

Nakładamy właściwą warstwę hydroizolacji przeciwwodnej - średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm - kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 10 m2. Pamiętaj, by składnik sypki dodawać małymi porcjami, aby zapobiec powstaniu grudek – mieszamy ok 2-3 min mieszadłem wolnoobrotowym po dodaniu całego składnika sypkiego do bitumu.

 

Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą warstwę hydroizolacji przeciwwodnej – średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 10 m2. Grubość warstw różni się w zależności od tego czy wykonujemy hydroizolacje średnią czy ciężką.

WAŻNE! Temperatura powietrza, podłoża i składników powinna wynosić od +5°C do +30°C – bitumy na bazie wody.

WAŻNE! – grunt i hydroizolację bitumiczną "zaciągamy" minimum 10 cm na cokół płyty i na 1 warstwę pustaka.

 

Zestawienie produktów do wykonania hydroizolacji bitumicznej:

Tabelka z bitumami
Produkty dostępne w naszych sklepach stacjonarnych w Krakowie i Sosnowcu.
W celu dokonania zamówienia produktu nie dostępnego na sanier.pl skontaktuj się z nami pod numerem +48 697 691 472 lub +48 883 292 303

SANIER rekomenduje następujące hydroizolacje bitumiczne:

Bostik Dickbeschichtung 2K+

PCI Pecimor 2k

Koester Bikuthan 2K

Koester Deuxan 2K

Schomburg Combidick 2K Classic

Schomburg Combidick 2K Premium

Tabela z zestawieniem zużycia wybranych hydroizolacji bitumicznych na m²:

Zużycie materiału na 20m², 50m² i 100 m²

mas bitumiczne

Jaką hydroizolację warto wybrać?

Sanier oferuje najlepszą selekcje materiałów do hydroizolacji.

SZPACHLOWA MASA BITUMICZNA ( hydroizolacja)

Bostik Dickbeschichtung 2K+ to masa bitumiczna  dwukomponentowa, bezrozpuszczalnikowa masa uszczelniająca na bazie emulsji bitumicznej z dodatkiem włókien. Łatwa w aplikacji (przy użyciu szpachli). Posiada bardzo dobrą przyczepność do podłoży suchych i lekko wilgotnych. Powłoka po wyschnięciu jest elastyczna oraz odporna na działanie wód gruntowych. Dzięki dwuskładnikowej formule w krótkim czasie staje się odporna na wodę z gruntu oraz opady atmosferyczne.

Cechy Dickbeschichtung 2K+:

-wodoszczelna na pionowych częściach budynku

-mostkuje rysy

-bez wypełniaczy

-nie zawiera rozpuszczalników

- ochrona fundamentów przed wilgocią i podnoszącą się wodą

-może być używany jako klej do płytek ochronnych, drenażowych i izolacyjnych w obwodzie

-szybko schnie

-odporny na deszcze, krótko po nałożeniu

-powłoka wyschnięta jest elastyczna i odporna

-łatwa aplikacja przy użyciu szpachli

Dickbeschichtung 2K+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Szczegółowe informacje na temat procesu hydroizolacji znajdziesz  w naszym poradniku:

Część 1  <- kliknij i sprawdź

Część 2 <- kliknij i sprawdź

Dysponujemy gronem fachowców, którzy z przyjemnością Ci doradzą. W razie dodatkowych pytań zadzwoń do nas na numer 533 343 595.

Zapraszamy również na nasze konta na kanałach społecznościowych, gdzie na bieżąco publikujemy informacje o nowych artykułach, promocjach i szkoleniach.
Kliknij, aby zobaczyć:

-instagram

-fb

-youtube