fbpx

Zawilgocona elewacja: Dlaczego mam na elewacji grzyby i glony?

Zawilgocona elewacja: Dlaczego grzyby i glony pojawiają się na elewacji?

 

Glony i grzyby  na elewacji są zjawiskiem, które widzimy często nie tylko w starych budynkach i kamienicach, ale również w  nowym budownictwie.  Decydującym czynnikiem wpływającym na obecność tych mikroorganizmów są lokalne i środowiskowe warunki, które sprzyjają zatrzymywaniu wilgoci na elewacji.

Transportowane przez wiatr mikroorganizmy występują praktycznie wszędzie, jednak do wzrostu potrzebują odpowiednich warunków. Podłoże musi mieć odpowiednią wilgotność, istotne jest również światło i bogate w pożywienie podłoże.

 

Problem z wilgocią na elewacji: Dlaczego elewacja jest zawilgocona? 

Istnieje wiele powodów, przez które elewacja Twojego domu może być zawilgocona. Pierwszy i najczęściej branym pod uwagę problemem są czynniki pogodowe. Nie mamy wpływu na częstotliwość opadów deszczu, śniegu oraz występowania mgły. Jednak możemy się przed nimi skutecznie zabezpieczyć stosując odpowiednie systemy do hydroizolacji oraz tynki.

Dodatkowo, lokalizacja i otoczenie budynku, takie jak cień rzucany przez sąsiadujące budynki, drzewa i krzewy, oraz ograniczenia przepływu powietrza mogą przyczynić się do zatrzymywania wilgoci na elewacji.

Często pomijanym a niezwykle istotnym problemem są błędy projektowe i wykonawcze, złe odprowadzenie wody z dachu oraz podciąganie kapilarne wilgoci z podłoża. Niestety wynika to najczęściej z braku wiedzy i dobrania nieodpowiednich materiałów budowlanych. Problem ten dotyka więc nie tylko tynków cienkowarstwowych i systemów ociepleń, lecz ma znacznie szerszy zasięg. Częstym problemem jest brak lub źle dobrana/wykonana hydroizolacja.

Wszystkie wymienione wyżej powody sprzyjają występowaniu grzybów i pleśni na elewacji, niezależnie od rodzaju materiału, na którym się rozwijają.

Zawilgocona elewacja: Dlaczego grzyby i glony pojawiają się na elewacji?

Jak zapobiegać pojawieniu się grzybów i pleśni na elewacji?

Podstawowym działaniem w tej sytuacji powinno być sprawdzenie jakie są źródła naszego problemu. W tej kwestii najlepiej umówić się na konsultacje techniczne z ekspertem, który nam doradzi jakie rozwiązanie wybrać. Czasami to jedynie powierzchowny problem, jednak zazwyczaj okazuje się, że wykwity są jedynie skutkiem poważniejszego zagrożenia (np. nieszczelna hydroizolacja, błędy projektowe lub wykonawcze, zawilgocenie ścian zewnętrznych wywołane uszkodzeniem lub nieszczelnością rynien i rur spustowych).

Nie jesteśmy w stanie zmienić warunków zewnętrznych związanych z lokalizacją budynku, ale możemy dobrać odpowiednie rozwiązania, które zabezpieczą elewację (izolacja termiczna, hydroizolacja, tynk i farba).

Najlepszym sposobem zapobiegania pojawieniu się pleśni i grzybów jest odpowienio zaprojektowana i wykonana hydroizolacja.  Glony i grzyby rozwijają się na elewacjach wyłącznie wtedy, gdy istnieje wystarczająca wilgotność. Dlatego ważne jest zastosowanie środków, które chronią elewację przed wilgocią. Niestety, w nowoczesnej architekturze często powiela się te same metody hydroizolacji, nie biorąc pod uwagę wielu indywidualnych czynników, wpływających na stan budynku.

 

Zielony nalot na elewacji czyli jak usunąć pleśń i grzyby na elewacji?

W celu zwalczania pojawiających się glonów i grzybów na elewacji, można zastosować preparat Farby KABE Algizid, zgodnie z poniższymi krokami:

Należy początkowo mechanicznie oczyścić powierzchnię elewacji, na przykład za pomocą szczotki o twardym włosiu, a następnie dokładne umycie całej powierzchni parą wodną pod wysokim ciśnieniem lub rozproszonym strumieniem wody.

Obszary dotknięte porostem należy pokryć preparatem ALGIZID, a po upływie 12 godzin przemyć je wodą pod ciśnieniem. W przypadku silnego zanieczyszczenia powierzchni, konieczne może być powtórzenie procesu odkażania.

Na koniec, oczyszczone i zdezynfekowane powierzchnie należy zabezpieczyć przed ponownym rozwojem glonów i grzybów poprzez nałożenie masy tynkarskiej lub farby elewacyjnej zawierającej biocyd. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do konsultacji z naszym ekspertem ds.hydroizolacji i renowacji.

Algizid Farby Kabe

Właściwości preparatu Algizid:

- skutecznie usuwa większość występujących w budownictwie glonów, grzybów i porostów
- bezwonny i bezbarwny
- bezpieczny w stosowaniu
- łatwy w aplikacji
- do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków

 

Zastosowanie

Preparat do usuwania nalotu glonów, grzybów i porostów występujących na zewnątrz i wewnątrz budynków. Szczególnie polecany do oczyszczenia i odkażenia podłoża przed wykonaniem nowej powłoki malarskiej lub wyprawy tynkarskiej. Przeznaczony do stosowania na wszelkich typowych podłożach mineralnych (jak np.: beton, kamień, tynki cementowe, cementowo-wapienne, płyty cementowo-włóknowe), jak i na podłożach pokrytych powłokami lub wyprawami na bazie tworzyw sztucznych. Uwaga: W przypadku stosowania preparatu na innych podłożach niż wymienione powyżej zalecane jest wcześniejsze wykonanie prób na niewidocznym fragmencie podłoża. W celu zapewnienia długotrwałej ochrony przed rozwojem glonów lub grzybów powierzchnię oczyszczoną preparatem ALGIZID należy zabezpieczyć tynkiem lub farbą z dodatkiem aktywnego środka powłokowego (usługa dodatkowa).

Zużycie:
- 0,15-0,20 l/m² w zależności od intensywności występującego porostu

 

Umów się na konsultacje z ekspertem ds. hydroizolacji i renowacji, który pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie techniczne:

Najlepiej zdać się na fachowe doradztwo techniczne. Oferujemy pomoc w formie konsultacji telefonicznej i online, choć zdecydowanie preferujemy możliwość zobaczenia konkretnego przypadku na żywo.

Dobór technologii i materiałów izolacyjnych

Dobór technologii i materiałów to spotkanie on-line lub w siedzibie SANIER (zalecane)  w czasie którego dowiesz się więcej o:

-izolacji pionowych, poziomych, zewnętrznych, wewnętrznych, przeciwwilgociowych oraz odtworzenia izolacji

-renowacje budynków

-uszczelniania pęknięć i rys w stropach oraz reprofilacja spadków

-naprawy konstrukcji, piwnic, balkonów, logii, tarasów i posadzek

-wykończenia tarasów i balkonów

-rozbudowy i przebudowy budynków