fbpx
SANIER
Godziny pracy w Święta Wielkanocne 2024
25 marca, 2024
Czym jest membrana dachowa EPDM Hertalan?
Czym jest membrana dachowa EPDM Hertalan?
19 kwietnia, 2024
Kategorie

Popularne posty

Popularne tagi

[tagcloud mod=0 /]

Czym jest pianoklej i jak go używać? Aplikacja BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+

Czym jest pianoklej i jak go używać?

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+

 

Pianoklej  BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+ to nowoczesny produkt o podwójnym zastosowaniu, łączącym właściwości pianki poliuretanowej z mocnym klejem.  Jest szybki i wydajny, aplikujemy go w przeciągu dwóch minut — jedna minuta na nałożenie pianokleju oraz kolejna na montaż.  Już po dwóch minutach od aplikacji, pianoklej osiąga silną początkową przyczepność.Pełne utwardzenie następuje po 60 minutach. Dzięki formule całorocznej produkt może być stosowany w różnych warunkach klimatycznych, od -10°C do +35°C.

 

Gdzie stosować pianoklej?

 

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+ to wszechstronny klej montażowy, który charakteryzuje się znakomitą przyczepnością do różnorodnych materiałów, takich jak płyty G-K, OSB, HDF, MDF, styropian (EPS/XPS), a także do drewna, gipsu, kamienia, betonu i ceramiki. Specjalnie zaprojektowany do aplikacji montażowych, ten produkt doskonale sprawdza się przy klejeniu płyt, okładzin, paneli ściennych oraz elementów dekoracyjnych takich jak listwy, kasetony czy sztukateria. Idealnie nadaje się do szybkiego montażu parapetów, ram, okien, drzwi i schodów. Ponadto, znajduje zastosowanie w izolacji oraz w wypełnianiu szczelin wokół ram okiennych i drzwiowych, a także w zastosowaniach wymagających wypełnienia dylatacji, ubytków i przepustów.

 

 

Jak stosować Pianoklej Bostik Fixporo Turbo+?

 

 

Zalecenia Ogólne:

 • Przed aplikacją na powierzchniach gładkich i niechłonnych, takich jak emaliowane, szkliwione lub glazurowane, zaleca się ich zszorstkowanie, aby zwiększyć przyczepność kleju. Zabezpiecz sąsiednie obszary przy pomocy folii malarskiej, aby uniknąć zabrudzeń.
 • Przechowuj butlę z zaworem skierowanym do góry. Zamocuj pistolet aplikujący lub dostarczony aplikator. Przed użyciem intensywnie potrząśnij pojemnikiem co najmniej 20 razy.
 • Obróć butlę dnem do góry, aby zacząć aplikację pianki. Pierwsze 30 cm piany, które mogą być niestabilne pod względem ciśnienia, wyrzuć na bok.
 • Aby dostosować przepływ piany, poluzuj zawór umieszczony z tyłu rękojeści pistoletu.
 • Podczas pracy używaj odpowiedniej odzieży ochronnej, w tym rękawic i okularów ochronnych.

 

 

Warunki Aplikacji:

 • Należy przestrzegać pracy w odpowiednich temperaturach  czyli  od -10°C do +35°C, natomiast idealna temperatura otoczenia i powierzchni podczas aplikacji wynosi od +15°C do +25°C. Prace zewnętrzne powinny być przeprowadzane tylko w warunkach bezdeszczowych.
 • Unikaj przeprowadzania aplikacji podczas intensywnego nasłonecznienia lub silnego wiatru.
 • Temperatura butli powinna wynosić od +5°C do +30°C, zaleca się utrzymywanie temperatury od +15°C do +25°C
 • Zobacz: Zasady stosowania pian poliuretanowych w okresie letnim

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+  to innowacyjny produkt w postaci mocnego i szybkowiążącego kleju w formie pianki poliuretanowej. Sprawdzi się do montażu ram okiennych i drzwiowych, klejenia okładzin, paneli, elementów dekoracyjnych oraz wypełniania szczelin. Produkt działa szybko: 60 sekund na nałożenie pianki i już po kolejnych 60 sekundach uzyskujemy  silną, początkową przyczepność. Pianoklej Bostik to całoroczny, odpowiedni do temperatur od -10°C do +35°C. Materiał charakteryzuje wysoka przyczepność do szerokiej gamy podłoży w tym: G-K, OSB, HDF, MDF, styropianowych (EPS/XPS), a także drewna, gipsu, kamienia, betonu i ceramiki.

 

Cechy Bostik Fixpro Pianoklej Turbo+

 

-krótki czas wiązania

-szybkie utwardzenie

-maksymalny czas otwarcia to 2,5 minuty

-chwyt początkowy po 60 sekundach

- wygodny zawór dwufunkcyjny "combi Valve" (pistolet/wężyk)

-łatwa aplikacja: kontrolowany przyrost i wysoka stabilność wymiarowa

-kompatybilny z większością materiałów budowlanych

-odporność  na ścinanie i rozciąganie

-formuła całoroczna

-dodatkowa izolacja termiczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak użyć piankoleju Bostik Fixpro Turbo+?

 

Piankolej do montażu drzwi, okien, parapetów i bram

Pianoklej możemy wykorzystać jako piana do montażu drzwi, okien, parapetów i bram zgodnie z zakresem stosowania określonym w ITB-KOT-2022/2235 wydanie 1. W ramach tego zastosowania, Bostik Fixpro Turbo+ jest wykorzystywany do:

- Uszczelniania przestrzeni i szczelin między ościeżami a ościeżnicami wykonanymi z drewna, metalu lub PCW,

- Montowania okien i drzwi, z wyłączeniem tych klasyfikowanych jako odporne na ogień,

- Wypełniania drobnych pęknięć oraz szczelin w miejscach łączenia elementów strukturalnych budynku, takich jak przejścia ścienne czy stropy, przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania, o ile nie są to przegrody klasyfikowane jako odporne na ogień.

Przed przystąpieniem do montażu okien i drzwi, należy dokładnie zapoznać się z odpowiednimi instrukcjami montażowymi. W celu ochrony ram okiennych i drzwiowych oraz cienkich profili przed zniekształceniem, zastosuj rozpórki i kliny, a także obciąż parapety w trakcie aplikacji i schnięcia piany. Aby poprawić strukturę piany, skrócić czas jej schnięcia i zwiększyć przyczepność, przed aplikacją zaleca się zwilżenie przeznaczonych do wypełnienia szczelin wodą przy użyciu rozpylacza (procedura ta nie ma zastosowania przy temperaturach poniżej 0°C). Podczas pracy utrzymuj butlę z pianką w pozycji pionowej. Szczeliny należy wypełniać do około 50% (przy użyciu wężyka) do 70% (przy użyciu pistoletu). W przypadku głębszych szczelin, wypełniaj je warstwowo, a każdą warstwę przed aplikacją następnej należy zwilżyć wodą. Rozpórki można usunąć, a skrzydła zamontować po upływie 24 godzin od aplikacji.

 

Klejenie Piankolejem Bostik Fixpro Turbo+ (płyty i elementy dekoracyjne, płyty izolacyjne, wełna mineralna)

 

Pianoklej możemy wykorzystać jako klej montażowy do przytwierdzania róznorodnych materiałów wewnątrz pomieszczeń zgodnie z dokumentem ITB-KOT-2022/2248, wydanie 1.W ramach tego zastosowania, Bostik Fixpro Turbo+ jest wykorzystywany do:

-mocowanie płyt gipsowo-kartonowych do ścian wykonanych z betonu, gazobetonu, silikatów oraz ceramiki budowlanej (w tym ceramiki poryzowanej),

-przyklejanie płyt OSB do ścian i podłóg z takich materiałów jak beton, gazobeton, silikaty, ceramika budowlana oraz drewno,

-montaż elementów dekoracyjnych, takich jak rozety, kasetony i sztukateria wykonane z EPS, XPS, PCW, gipsu, drewna oraz płyt drewnopochodnych typu MDF i HDF do tynków i betonu,

-mocowanie elementów z kamienia i drewna na schodach betonowych, w tym klejenie stopnic i podstopnic,

-instalacja płyt z wełny mineralnej na ścianach i sufitach wykonanych z betonu, gazobetonu, drewna oraz ceramiki budowlanej.

Ekspresowy montaż płyt GK przy użyciu Pianokleju BOSTIK

Jak kleić piankolejem Bostik Fixpro Turbo+?

 1. Przygotowanie podłoża: Upewnij się, że powierzchnia jest czysta i gotowa do aplikacji.
 2. Aplikacja pianki: Zastosuj pianoklej zgodnie z instrukcjami.
 3. Czas utrzymywania: Pozostaw klej na 90 do 120 sekund, aby umożliwić mu lekkie stężenie.
 4. Przytwierdzenie: Szybko przyciśnij i przytrzymaj element na miejscu.
 5. Usunięcie podpór: Zdejmij podpory po 1 do 2 minutach, zależnie od wagi elementu.

Klejenie płyt i elementów dekoracyjnych:

Na przygotowaną powierzchnię nałóż klej wzdłuż krawędzi, zostawiając około 5 cm marginesu, oraz pionowe pasy o grubości 3 cm, umieszczone co 30 cm. Należy upewnić się, że klej pokrywa co najmniej 5% powierzchni płyty. Unikaj zraszania wodą, by zapobiec spienianiu. Elementy należy przycisnąć do podłoża w ciągu 90 do 180 sekund po aplikacji kleju, a następnie zabezpieczyć przed przemieszczeniem na okres od 60 do 120 sekund, w zależności od ich masy. Proces utwardzania trwa od 50 do 70 minut.

Klejenie płyt izolacyjnych (ETICS):

Na przygotowaną powierzchnię nałóż klej wzdłuż całego obwodu i pionowe pasy o grubości 3 cm, rozmieszczone co 30 cm. Unikaj zraszania wodą, by zapobiec spienianiu. Elementy należy przycisnąć do podłoża w ciągu 90 do 180 sekund po aplikacji kleju, a następnie zabezpieczyć przed przemieszczeniem na okres od 60 do 120 sekund, w zależności od ich masy. Proces utwardzania trwa od 50 do 70 minut.

Klejenie wełny mineralnej:

Na przygotowane podłoże nałóż klej pionowymi pasami o grubości 3 cm, pokrywając całą powierzchnię klejonego elementu. Nie zraszaj wodą, by uniknąć spieniania. Elementy należy przycisnąć do podłoża w ciągu 90 do 180 sekund po aplikacji kleju, a następnie zabezpieczyć przed przemieszczeniem na okres od 60 do 120 sekund, w zależności od ich masy. Proces utwardzania trwa od 50 do 70 minut.

 

Termoizolacja zewnętrznych ścian z zastosowaniem Bostik Fixpro Turbo+

 

Pianoklej możemy wykorzystać jako poliuretanowy klej do termoizolacji zewnętrznych ścian, zgodnie z  ITB-KOT-2022/2236 wydanie 1. Według tego dokumentu, Bostik Fixpro Turbo+ jest idealny do mocowania różnorodnych materiałów izolacyjnych na ścianach zewnętrznych, co obejmuje:

-Płyty z ekspandowanego polistyrenu (EPS), zarówno białego, jak i grafitowego,

-Płyty z ekstrudowanego polistyrenu (XPS),

-Lamelową wełnę mineralną o wytrzymałości na rozciąganie co najmniej 80 kPa (TR 80), które nie posiadają dodatkowych wykończeń ani powłok,

-Sztywną piankę poliizocyjanurową (PIR) z dwustronną okładziną aluminiową,

-Sztywną piankę poliuretanową (PUR).

-Klej ten jest rekomendowany do stosowania na różnych typach mineralnych podłoży, takich jak ściany betonowe czy ceramiczne, w ramach metod bezspoinowych izolacji cieplnych (ETICS).

Wypełnianie ubytków i przepustów przy użyciu pianokleju Bostik

 

Aby osiągnąć optymalną strukturę piany, skrócić czas jej schnięcia oraz zwiększyć przyczepność, przed aplikacją zaleca się zwilżenie szczelin przeznaczonych do wypełnienia przy użyciu rozpylacza wodnego (ta metoda nie jest stosowana, gdy temperatura jest niższa niż 0°C). Podczas aplikacji trzymaj pistolet z butlą w pozycji pionowej. Szczeliny należy wypełniać do około 50% (przy użyciu wężyka) lub do 70% (przy użyciu pistoletu). W przypadku większych szczelin, należy je wypełniać warstwowo, przy czym każdą warstwę należy przed aplikacją następnej odpowiednio zwilżyć wodą.

 

Podsumowanie: Czym jest pianoklej?

 

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+ to szybki i wielofunkcyjny produkt pozwalający zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest idealny do klejenia płyt, paneli, okładzin izolacyjnych (ETICS) oraz dekoracyjnych, a także do montowania ram okiennych i drzwiowych oraz wypełniania szczelin. Aplikacja jest szybka, z czasem nałożenia pianki i montaż wynoszącym tylko 60 sekund, a silna adhezja początkowa osiągana jest już po 2 minutach.

12 x Bostik Fixpro Piano klej Turbo+ Pistolet

BOSTIK FIXPRO PIANOKLEJ TURBO+  to innowacyjny produkt w postaci mocnego i szybkowiążącego kleju w formie pianki poliuretanowej. Sprawdzi się do montażu ram okiennych i drzwiowych, klejenia okładzin, paneli, elementów dekoracyjnych oraz wypełniania szczelin. Produkt działa szybko: 60 sekund na nałożenie pianki i już po kolejnych 60 sekundach uzyskujemy  silną, początkową przyczepność. Pianoklej Bostik to całoroczny, odpowiedni do temperatur od -10°C do +35°C. Materiał charakteryzuje wysoka przyczepność do szerokiej gamy podłoży w tym: G-K, OSB, HDF, MDF, styropianowych (EPS/XPS), a także drewna, gipsu, kamienia, betonu i ceramiki.

Cechy Bostik Fixpro Pianoklej Turbo+

 

-krótki czas wiązania

-szybkie utwardzenie

-maksymalny czas otwarcia to 2,5 minuty

-chwyt początkowy po 60 sekundach

- wygodny zawór dwufunkcyjny "combi Valve" (pistolet/wężyk)

-łatwa aplikacja: kontrolowany przyrost i wysoka stabilność wymiarowa

-kompatybilny z większością materiałów budowlanych

-odporność  na ścinanie i rozciąganie

-formuła całoroczna

-dodatkowa izolacja termiczna