fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
Renowacja i Termoizolacja - najczęściej zadawane pytania
Renowacja i Termoizolacja - najczęściej zadawane pytania
16 stycznia, 2024
Nowości w naszym asortymencie: Materiały do uszczelnienie żelbetów, produkty niezbędne przy pracach betoniarskich oraz przeznaczone do technologii tzw. "białej wanny"
Nowości w naszym asortymencie: Materiały do uszczelnienie żelbetów, produkty niezbędne przy pracach betoniarskich oraz przeznaczone do technologii tzw. "białej wanny"
2 lutego, 2024

Wpływ ujemnych temperatur na elewację

Dlaczego kolor elewacji ma znaczenie?

 

Mrozy są uciążliwe nie tylko dla nas, ale również negatywnie wpływają na nasze budynki. Po zimie, warto przyjrzeć się elewacji i naprawić uszkodzenia. Ponieważ nawet niewielki mróz może spowodować zamarzanie wody, która przeniknęła w głąb tynku, co prowadzi do spękań i odspojeń.

 

 

Jakie są negatywne skutki działania minusowych temperatur na budynek?

 

Skurcze materiałów:

W niskich temperaturach materiały budowlane, zwłaszcza metalowe i beton, mogą ulegać skurczowi. Skurcze te mogą prowadzić do powstawania szczelin lub pęknięć w elewacji.

 

Zamarzanie i rozmrażanie:

W warunkach, gdzie temperatura regularnie oscyluje wokół zera, woda w mikroporach materiałów elewacyjnych może zamarzać i rozmarzać. Proces ten może prowadzić do powstawania pęknięć w strukturze materiału.

Kolor elewacji ma znaczenie. Ciemne odcienie tynków mają tendencje do silnego nagrzewania się, osiągając w słońcu nawet temperaturę rzędu 75-80°C. Mocne spadki temperatur w nocy (szczególnie zimą przy skrajnie niskich temperaturach), skutkują gwałtownym naprężeniem i skurczeniem się materiału. To zjawisko  prowadzi do pojawienia się mikropęknięć i rys na powierzchni tynku, które w konsekwencji kończą się degradacją struktury ściany.

 

Kondensacja wilgoci:

W niskich temperaturach wilgoć może skraplać się na powierzchni elewacji, co może prowadzić do kondensacji. Kondensacja może sprzyjać rozwojowi pleśni i mchów.

 

 

Uszkodzenia warstwy farby:

Minusowe temperatury oddziałują również na powierzchnię farb, która również ulega procesom zamarzania i rozmarzania. Farby i powłoki malarskie mogą stawać się kruche i łamliwe w niskich temperaturach, co z kolei może prowadzić do łuszczenia się, pękania lub łuszczenia się powłok malarskich.

 

Degradacja materiałów organicznych:

Materiały organiczne, takie jak drewno lub drewnopodobne kompozyty, mogą być podatne na zamarzanie i mogą ulegać degradacji w wyniku działania mrozu.

 

 

Ekspozycja na substancje chemiczne służące do odśnieżania:

Elewacja może być narażona na kontakty z substancjami solnymi lub innymi środkami, co może przyspieszyć proces korozji lub degradacji materiałów.

 

 

Kolor elewacji a negatywne skutki działania niskich temperatur:

Czarne elewacje w ostatnich latach zyskują na popularności. Jednak nie wszyscy inwestorzy zdają sobie sprawę z faktu, że proces wykonania elewacji w ciemnym kolorze przy użyciu technologii ETICS (system ociepleń) wymaga zastosowania wysokiej jakości produktów. W tym wypadku chodzi nie tylko o tynki, farby i kleje, ale również odpowiednią izolację termiczną.

W przypadku ciemnej elewacji istnieje spore  ryzyko nadmiernych naprężeń termicznych. Ciemne kolory mają tendencję do intensywnego nagrzewania się, co może prowadzić do powstania pęknięć i rys na powierzchni tynku, a w konsekwencji doprowadzić do stopniowej degradacji przegrody budynku. Dodatkowo kolor elewacji będzie z czasem tracił na intensywności.

 

Co zrobić, aby zminimalizować skutki działania niskich temperatur na elewację?

Jest kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, aby zminimalizować skutki działania niskich temperatur na elewację. Ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, regularna konserwacja, stosowanie izolacji termicznej i wilgotnościowej, oraz utrzymanie elewacji w dobrym stanie technicznym. Regularne przeglądy i konserwacja mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów i ich skutecznym rozwiązaniu.

 

Umów się na konsultacje z naszym ekspertem:

Nasz ekspert pomoże Państwu dobrać odpowiednie rozwiązania do indywidualnego przypadku.

Konsultacje ogólne w zakresie hydroizolacji i renowacji

 

 

Konsultacja technologii i materiałów, to spotkanie on-line lub w siedzibie SANIER (zalecane)  w czasie którego dowiesz się:

 

-dlaczego hydroizolacja jest podstawą, aby mieszkać w domu bez wilgoci i grzybów

-jaką hydroizolację dobrać do Twojego domu (jakie badania wykonać i na co zwrócić uwagę)

-jak powinna wyglądać poprawa technologia hydroizolacji fundamentów, garażu,  łazienki, balkonu/tarasu oraz dachu

-najważniejsze informacje  o materiałach niezbędnych do wykonania hydroizolacji, iniekcji i renowacji

-pokażemy Ci materiały, wzorniki i wytłumaczymy jak aplikować konkretne produkty

-udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, dotyczące każdej kwestii związanej z hydroizolacją domu

-ustalimy kolejność prac, jakie należy podjąć, aby trwale i skutecznie zabezpieczyć dom przed działaniem wody

Dobór technologii i materiałów izolacyjnych

Dobór technologii i materiałów to spotkanie on-line lub w siedzibie SANIER (zalecane)  w czasie którego dowiesz się więcej o:

 

-izolacji pionowych, poziomych, zewnętrznych, wewnętrznych, przeciwwilgociowych oraz odtworzenia izolacji

-renowacje budynków

-uszczelniania pęknięć i rys w stropach oraz reprofilacja spadków

-naprawy konstrukcji, piwnic, balkonów, logii, tarasów i posadzek

-wykończenia tarasów i balkonów