Menu produktów

Bestsellery

Baza wiedzy
Materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie

Izolacja termiczna

 

Izolacja termiczna zwana również izolacją cieplną wraz z hydroizolacją są jednymi z najważniejszych elementów chroniących budynek. Odpowiednia termoizolacja odpowiada za zapewnienie komfortu termicznego i przyczynia się do oszczędności energetycznej a co za tym idzie również finansowej. To bariera, dzięki  której zmniejsza się przepływ ciepła pomiędzy budynkiem a jego otoczeniem. Najważniejsze, aby dobrać odpowiednie rozwiązanie izolacyjne. Termoizolacje można wykonać m. in. ze styropianu, wełny mineralnej lub płyt izolacyjnych PIR.

 

Jak wybrać materiały do termoizolacji?

 

Przy selekcji materiałów do termoizolacji należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, należy brać pod uwagę właściwości izolacyjne wybranego materiału, czyli m.in.  jego zdolności do utrzymania optymalnej temperatury w budynku. Istotna jest również odpornosć materiałów na wilgoć. Należy zapewnić ochronę przeciw wodzie i wilgoci w przypadku materiałów nasiąkliwych takich jak wełna mineralna i styropian). Zawilgocone produkty często tracą skuteczność.

Nie bez znaczenia jest również grubość materiału izolacyjnego, która powinna być dostosowana do konkretnych wymagań danego obiektu. Odpowiedni dobór grubości produktu  wpływa na efektywność izolacji cieplnej. Dodatkowo, ważne jest sprawdzenie, czy materiał jest łatwy w montażu i czy można go dostosować do specyfiki konstrukcji budynku.

Cena oraz dostępność materiału są również istotnymi kryteriami. Warto znaleźć równowagę między kosztem a jakością izolacji. W tej kwestii najlepiej skontaktować się z ekspertem, który pomoże nam dobrać materiały budowlane do naszych potrzeb. Umów się na konsultacje budowlane.

in Słownik pojęć.