fbpx
szkolenie Schomburg
Szkolenie techniczne Schomburg 28.06.2022
22 czerwca, 2022
blue dolphin
04.07. Blue Dolphin: samochód szkoleniowy i śniadanie dla wykonawców.
29 czerwca, 2022

Hydroizolacja balkonu lub tarasu na płytkach na dystansach

Hydroizolacja balkonu lub tarasu

 

 

Jak wykonać hydroizolację pod płytki na dystansach? 

 

Hydroizolacja balkonu lub tarasu nie jest pierwszym o czym myślimy decydując się na nowy dom. Kawa wypita na własnym balkonie to jedno z najczęściej powtarzających się marzeń osób planujących budowę domu. Myśląc o perfekcyjnym miejscu na ziemi, warto zastanowić się nad jego odpowiednią izolacją. Tarasy i balkony  to specyficzne fragmenty domu,  jedne z  najbardziej narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Gwałtowne różnice temperatur, mróz, deszcz, wiatr i promieniowanie UV stanowią niebezpieczeństwo dla tarasów i balkonów. Na szali stają nie tylko kwestie estetyczne wiążące się z korozją materiałów, widocznymi spękaniami, zawilgoceniem i przeciekami, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

 

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wykończenia tarasów i balkonów są płytki na dystansach. Znajdują zastosowanie w nowych i starym budownictwie mieszkaniowym jak i komercyjnym. Tarasy wentylowane  zyskują na popularności, ponieważ niwelują wiele problemów typowych dla gresu montowanego na zaprawie klejowej.

 

Charakteryzują się przede wszystkim  łatwym i szybkim montażem, bez konieczności wykonywania prac mokrych, takich jak stosowanie zapraw klejowych.  Również demontaż  jest prosty i nie wymaga skuwania płytek. Kolejną zaletą jest brak potrzeby stosowania klejów oraz specjalistycznych podkładów, dzięki czemu taras jest mniej podatny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.  Jedną z najczęściej wymienianych zalet płytek na dystansach jest odprowadzanie wody przez hydroizolację, znajdującą się pod powierzchnią gresu. Istotny jest również brak zalegającej wody na posadzce, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć zawilgocenia oraz wykwitów. Tarasy wentylowane dają  możliwość łatwego zniewalania uskoków i nierówności podłoża.

 

Perfekcyjny projekt tarasu lub balkonu to tylko początek, należy pamiętać, aby dobrać odpowiednie materiały do hydroizolacji, która zabezpieczy konstrukcje na lata. Remonty balkonów wiążą się z pomnożeniem kosztów, które zainwestowaliśmy w wykonanie odpowiedniej hydroizolacji już na etapie budowy.  W takim razie czym  kierować się dobierając rodzaj hydroizolacji oraz materiały?

 

 

Jak dobrać materiały do hydroizolacji pod płytki na dystansach?

 

Najważniejsze, aby postawić sobie pytanie jakimi materiałami  chcemy mieć wykończony balkon/tarasu. Mamy do wyboru wiele opcji takich jak  gres klejony, płytki kamienne, płytki na dystansach, deski kompozytowe lub drewniane, kostki brukowe lub taras zielony. Warto również zastanowić się  czy w przyszłości planujemy zmianę wykończenia balkonu/tarasu. Najtrudniejszy wydaje się wypadek, gdy postanawiamy nagle wykonać taras zielony, który potrzebuje antykorzennego materiały do hydroizolacji ( SK W Full Bond – RESITRIX).  Jednak gdy  decydujemy się  na wykończenie tarasu/balkonu  w postaci płytek na dystansach mamy więcej opcji do wyboru.

Sanier zaleca dobór materiałów hydroizolacyjnych w postaci szlamów elastycznych, szlamów hybrydowych bądź membran  (folii  PVC, folia TPO/FPO, EPDM).  Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo na długie lata, należy wybrać materiały odpowiednie do warunków atmosferycznych panujących na zamieszkiwanych przez nas terenach. Przede wszystkim istotna jest odporność na promieniowanie UV.

 

 

Jak wykonać hydroizolację pod płytki na dystansach?

 

Sposób wykonania hydroizolacji będzie się różniła w zależności od tego czy wykonujemy ją na balkonie/tarasie  wolnowiszącym, czy znajdującym się nad pomieszczeniem ogrzewanym. W niniejszym artykule omówimy obie opcje.

 

Przeczytaj cały artykuł

 

 

 

 

Aquafin 2K/M-Plus

Koester NB Elastik szary

 

 

Bostik Turbotec 2K+

 

Schomburg AQUAFIN RB400

 

Membrana PVC THERMOFOL U 15 | Bauder

 

Membrana PVC THERMOFOL M 15 | Bauder

 

Membrana KÖSTER TPO/FPO 1,5 mm (1,5x20m) (30m2)

Membrana KÖSTER TPO/FPO 2,0 mm (1,5x20m) (30m2)

SK W Full Bond

 

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat hydroizolacji?
Przeczytaj nasze poradniki --> KLIKNIJ

 

 

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące hydroizolacji, skontaktuj się z naszym technologiem pod numerem (+48) 533 343 595.