fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
Beton wodoszczelny
10. Studio Hydroizolacji Sanier - Beton wodoszczelny
7 grudnia, 2022
Doradztwo w zakresie technologii i materiałów do hydroizolacji
INWENTARYZACJA 2022
12 grudnia, 2022

Jak zrobić hydroizolację studni?

 

Studnie służą ludziom od tysięcy lat, budujemy je do różnorodnych celów. Ich forma uległa zmianie na przestrzeni wieków, jednak do dziś są nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przez nas na co dzień. Studnia to sztuczny, wywiercony lub wykopany otwór sięgający do poziomu wodonośnego.  Najczęściej składają się z żelbetowych pierścieni, układanych jeden na drugim. Często pierścienie żelbetowe są układane  zwykłej zaprawie cementowej, nie uwzględniając hydroizolacji.

Niesprzyjające zmiany temperatur a przede wszystkim szkodliwe skutki działania  soli zawartych w wodzie prowadzą do zniszczenia połączenia pierścieni. Prowadzi to do zanieczyszczenia wody przez piasek, cząsteczki gliny i gleby, w której mogą znajdować się szkodliwe dla naszego zdrowia chemikalia. W dalszych etapach może to doprowadzić do pęknięć na pierścieniach. Warto pamiętać, że wymiana pierścieni jest dużo droższa i bardziej pracochłonna, niż poprawne wykonanie hydroizolacji, która zabezpieczy studnie na wiele lat.

Hydroizolacja studni

Studnia po wypompowaniu wody

Studium przypadku: Hydroizolacja studni

Problem: przeciekające połączenia kręgów w studni i przeciekające połączenia rurowe. Woda podchodzi przez wylewkę na samym dnie studni.

Hydroizolacja studni

1.Uszczelnienia przejść rurowych 

 

Pierwszym krokiem, aby uszczelnić przejścia rurowe jest  podkucie wokół rury. Wykonane  tak, abyśmy byli w stanie użyć aplikator z noskiem o średnicy 1cm.

Następnie nakładamy KOESTER KB Flex 200 szczelnie wokół rury,  na minimum 8 cm grubości przegrody.

Należy pozostawić minimum 2 cm z lica muru  na zamknięcie uszczelniacza.

Stosujemy KOESTER WASSER STOP lub  KB FIX 5 (szybkosprawna zaprawa wodoszczelna).

 

Wokół uszczelnienia zalecamy nałożyć szlam uszczelniający Bostik C514 Terra 1K (K11 Schlämme Grau) lub  KOESTER NB 1, KOESTER NB Elastik lub Schomburg Aquafin 2K/MPplus - posiadające atest PZH). Produkt aplikujemy  na szerokość 10-15 cm wokół przepustu rurowego z wyciągnięciem na rurę  na minimum 10 cm.

 

Przed nałożeniem szlamu na rurę PVC należy ją oczyścić i  nałożyć grunt do powierzchni niechłonnych (Bostik A936). Następnie aplikujemy pierwszą warstwę hydroizolacji (Bostik C514 Terra 1K  (K11 Schlämme Grau) lub  KOESTER NB 1, KOESTER NB Elastik lub Schomburg Aquafin 2K/MPplus) i  wtapiamy taśmę uszczelniającą (Bostik Sanitaty Band) na połączeniu podłoże-rura.

Hydroizolacja studni

Uszczelnienia przed nałożeniem szlamu

  1. Uszczelnienia styków między kręgami w studni

 

Połączenie należy podkuć w jaskółczy ogon. Takie działanie ma na  celu zatrzymanie (zaklinowanie) zaprawy uszczelniającej, która mogłaby zostać wypchana z połączenia kręgów, gdybyśmy to połączenie jedynie poszerzyli (podkuli).

 

Stosujemy  Bostik Reno C788 Fill Turbo (Rapid 8), KOESTER Wasserstop lub KB FIX 5.

Następnie wykonujemy opaskę hydroizolacyjną na uszczelnionym podkuciu. Używamy wyłącznie szlamu posiadającego atest PZH.

 

Wykonanie opaski:

 

Oczyszczamy kręgi za pomocą szczotki drucianej na szerokość 15 cm nad i 15 cm pod połączeniem. Odpylamy i przed położeniem pierwszej warstwy szlamu zwilżamy podłoże. Nakładamy Bostik  C514  Terra 1K ( K11 Schlämme Grau) lub  KOESTER NB 1, KOESTER NB Elastik lub Schomburg Aquafin 2K/MPplus.

 

Gotowe. Pamiętajmy, że odpowiednio wykonane uszczelnienie przedłuży żywotność studni na lata. Dlatego nie warto rezygnować z jakościowych materiałów i fachowego wykonania.

Hydroizolacja studni

Gotowa hydroizolacja studni