fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
Efekty dekoracyjne
Efekty dekoracyjne: cegła na ścianie
25 listopada, 2022
Jak zrobić hydroizolację studni?
Jak zrobić hydroizolację studni?
8 grudnia, 2022

Beton wodoszczelny

Ekspert marki Hydrosto Marek Mularczyk opowie o betonie wodoszczelnym

 

Zastanawiacie się nad wykonaniem hydroizolacji, ale nie wiecie na jakie materiały się zdecydować?

Wraz z ekspertem marki Hydrostop Markiem Mularczykiem, przygotowaliśmy krótką serię poświęconą hydroizolacji. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na pytania: Czym jest hydroizolacja? Jak wykonać hydroizolacji? Czy hydroizolacja fundamentów jest potrzebna? Czym jest beton wodoszczelny?

Beton wodoszczelny

Bardzo popularne od wielu lat są w budownictwie tak zwane betony wodoszczelne. Jednak pracowałem w mojej karierze przez parę miesięcy na zakładzie prefabrykacji betonowej i wiem, że beton jest wodoszczelny, gdy się bada próbkę wykonaną z tego betonu. Jako młody inżynier byłem za to odpowiedzialny, więc wykonywałem idealne próbki, przechowywałem je w idealnym, wilgotnym środowisku. Próbki były pielęgnowane i wszystkie badania wychodziły świetnie.

Jednak trzeba pamiętać, że na budowie nie ma laboratorium, na budowie są warunki atmosferyczne, na które nie mamy wpływu, albo mamy wpływ tylko częściowo. Co dzieje się w takich warunkach z betonem wodoszczelnym? Niestety przestaje on być szczelny.

Co może pójść nie tak w technologii wykonania betonu wodoszczelnego?

Począwszy od betoniarni, gdzie możemy zastosować błędną recepturę betonu, źle dobrać kruszywo, może nam się pojawić jakiś błąd w stosunku ilości cementu do wody w betonie, nawet można popełnić pomyłkę w wysyłce na budowę.

Transport betonu: Większość z nas żyje w dużych aglomeracjach, wiemy jakie są korki. Niestety beton powinien być maksymalnie po 50 minutach od momentu zarobienia do momentu ułożenia go na budowie. Korek trwający godzinę spowoduje, że ten beton najprawdopodobniej należałoby wylać.  Na budowie  często zdarza się, że cieśla będzie chciał dodać wody do betonu, aby zwiększyć jego plastyczność, aby się lepiej układało. To wszystko zaburza stosunek  w/c, to już nie jest nasz beton wodoszczelny. Wylaliśmy beton, tam jeszcze trzeba zamontować taśmy uszczelniające w przerwach technologicznych. Brak taśm, wybór nieodpowiednich, nieprawidłowy montaż, nieprawidłowe ich zgrzanie. Błędów może być mnóstwo.

Układanie mieszanki betonowej: kolejny etap gdzie można wszystko źle. Można zrzucać mieszankę betonową ze zbyt dużej wysokości, co powoduje rozwarstwienie się betonu, poprzez zbyt długie, albo zbyt krótkie jego wibrowanie, poprzez to, że mamy zbyt krótki wibrator i  nie jesteśmy w stanie zawibrować całej wysokości ściany.

Pielęgnacja betonu:  to, że ułożyliśmy beton to dopiero połowa sukces, on powinien być utrzymywany w odpowiedniej wilgotności i temperaturze, jeżeli jest zbyt sucho to polewany wodą, jeżeli jest zbyt mokro to chroniony przed opadami a jeżeli jest zbyt zimno to powinien być podgrzewany, aby nie zamarzł tylko związał. Za to wszystko odpowiedzialny jest człowiek i każdy z tych błędów spowoduje, że ten beton nie będzie wodoszczelny.

Co zrobić?

Założyć, że beton nie jest wodoszczelny sam w sobie i zastosować materiały mineralne, które zamkną te rysy. Czyli wracamy do Hydrostopu i do ilustracji, na której widać jak te rysy są uszczelniane. Należy założyć, że błąd może się pojawić na etapie wykonawstwa i przygotować się do tego jak ten błąd wyeliminować.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat hydroizolacji?

Przeczytaj nasze poradniki –> KLIKNIJ

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące hydroizolacji, skontaktuj się z naszym technologiem pod numerem (+48) 533 343 595.

 

Beton wodoszczelny

Hydrostop mieszanka 203

Hydrostop mieszanka 209

Hydrostop mieszanka 401