Efekt deski
Efekt deski - z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest efekt deski?
- Jak wykonać efekt deski?
- Jak wykonać efekt deski odciskanej?
- Jak wykonać efekt deski przyklejanej?
- Jak szybko i łatwo zmienić wygląd wnętrza?
- Jak wykonać efekt starego drewna?
- Czy efekty dekoracyjne można wykonywać na zewnątrz budynku?
Jak szybko i łatwo zmienić wygląd wnętrza?
Jeśli marzysz o domu w stylu zakopiańskim, doceniasz urodę polskich dworków szlachecki lub po prostu lubisz styl boho i rustykalny, mamy dla Ciebie proste rozwiązanie, dzięki, któremu możesz łatwo odmienić wygląd swojego domu.
Drewno to ceniony od lat materiał, który świetnie sprawdza się jako element wykończeniowy elewacji i wnętrz. Jednak drewniane wykończenia wiążą się nie tylko z jednorazowym dużym wydatkiem, ale również z ich pielęgnacją. Niestety wystawione na działanie drewno szybko niszczeje, dlatego coraz częściej decydujemy się na inne rozwiązania.
Efekt deski po pomalowaniu przypomina naturalną drewnianą okładzinę, ale jest trwalszy i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Zastosowań tego efektu dekoracyjnego może być wiele, w tej kwestii ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Możemy wykonać małe “drewniane” wstawki lub pokryć całą ścianę na zewnątrz i wewnątrz budynku.
Czym jest efekt deski?
Efekt deski to szybki i prosty sposób na przemianę wnętrza i elewacji budynku. To oryginalne rozwiązanie, dzięki któremu stworzysz niepowtarzalną atmosferę. Za pomocą farb, okładzin i specjalistycznych mas jesteśmy w stanie odtworzyć wygląd naturalnych, drewnianych desek. To sprytne rozwiązanie pomoże Ci uniknąć problemów z konserwacją drewnianej okładziny, dodatkowo z łatwością dobierzesz kolorystykę. Możesz korzystać nie tylko z wzorników, Farby KABE daje możliwość wymieszania kolorów tak, aby odtworzyć np. kolor paneli lub mebli, które masz w domu. Wystarczy przynieść próbkę koloru w postaci fragmentu deski, frontu mebli etc. aby dopasować do niego najlepszy odcień.
Jak wykonać efekt deski?
Aktualnie jesteśmy w stanie wykonać efekt deski na dwa sposoby:
-deska odciskana z silikonowej formy
-deska przyklejana (warto pamiętać, że do wykonania efektu deski przyklejane będą nam potrzebne 2-3 osoby)
Uzyskujemy ten sam efekt stosując różne metody. Najlepiej dobrać metodę zgodną z naszymi preferencjami.
Jak wykonać efekt deski odciskanej?
Na początku gruntujemy powierzchnię nakładając Permuro GT, następnie naciągamy masę Kombi Decor Print, którą należy wyrobić zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Zaprawę nakładamy grzebieniem 10 mm, tak aby była wszędzie jednakowa grubość. Następnie zwilżamy i przeciągamy masę lizakiem - jeśli deska ma być w poziomie to przeciągamy w poziomie, jeśli w pionie to analogicznie przeciągamy w pionie.
W momencie, w którym materiał nie klei się do rąk (naskórkuje), smarujemy formy preparatem KABE DP2. Płyn antyadhezyjny nie pozwoli na przywieranie do matrycy nałożonej wcześniej na ścianę masy. Formę smarujemy przed każdym odbiciem w masie. Przykładamy formę do miejsca, w której ma być deska i odciskamy za pomocą wałka do tapet. Stosujemy jedną z dwóch metod wyciągania spoi. Wycinamy spoiny na świeżo: za pomocą końcówki z wałka i przejeżdżamy po matrycy. Możemy to również zrobić na sucho, zostawimy formy po odciśnięciu. Następnie za pomocą poziomicy i śrubokręta krzyżakowego wycinamy (wydrapujemy) spoinę. Dzięki temu zabiegowi spoiny są idealnie równe i mogą przyjąć różny kształt w zależności od tego jakiego narzędzia użyję. Po odczekaniu, aż forma się wysezonuje, szlifujemy wszystko, czyli niwelujemy zgrubienia. Czekamy minimum 7 dni, aby materiał związał. To wysoko alkaliczny produkt, jeżeli zdecydowalibyśmy się go od razu pomalować, wyjdą nam białe wykwity.
Do malowania używamy farby nawierzchniowej Akrylatex, którą nanosimy na całą płaszczyznę części roboczej. Następnie korzystamy z farby Lazur Z/W. Farbę lazurującą nanosimy również w całości na pomalowaną i wyschniętą część. Produkt wycieramy go gąbką, aby dostał się w strukturalne szczeliny. Nadaje to całości efektu głębi i pozwoli wydobyć z malowanej powierzchni słoje drewna.
Jak zrobić efekt deski za pomocą deski przyklejanej?
Panel deski przyklejanej marki Farby KABE w odróżnieniu od innych dostępnych na rynku modeli, nie powtarzają się. Mamy 36 matryc, dlatego każdy panel w opakowaniu ma inne usłojenie. Nie ma powtarzalności. Dodatkowym atutem jest fakt, że panele nie obciążają ściany ponieważ są bardzo cienkie ok. 2 mm. Charakteryzuje je wysoka elastyczność i równe przycięcie, dlatego odchyłka na długości 2 metrów wynosi maksymalnie 1 mm.
Dostępne są dwa wzory: podstawowy z podkreślonymi słojami i bardziej abstrakcyjna forma dostępna wyłącznie na zamówienie. Deska przyklejana wykonana bez spoin wygląda jak naturalna okładzina drewniana. Produkt można stosować do wnętrz i na zewnątrz.
Najpierw gruntujemy podłoże przy użyciu Permuro GT. Przechodzimy do aplikacji masy klejącej, używamy gotowego kleju Kombi Decor Effect w 20 kg wiaderkach, który służy do przyklejania paneli i do robienia spoin.
Naciągamy klej grzebieniem z zębem 4 mm wyłącznie w miejscu, w którym naklejamy panel. Za pomocą poziomicy rozplanowujemy ułożenie paneli.
Najlepiej nie nakładać go na duże fragmenty, tylko na wielkość jednego panelu, to szczególnie ważne w okresie letnim. Przyklejamy każdy panel osobno. Panele możemy robić z przewiązaniem lub na styk. Zbieramy nadmiar kleju z boków. Dopuszczamy też szczelinę, czyli rozwarcie pomiędzy panelami od 0 do 4 mm. Przeważnie stosuje się 2-3 mm rozwarcia. Szczeliny możemy docina nożykiem lub nożyczkami,naby uzyskać równe cięcie. W momencie przyklejania panelu, należy go docisnąć wałkiem do tapet, tak aby całe powietrze uszło. Wypłynie nadmiar kleju, który należy ściągnąć z krawędzi. Uszczelniamy i zamykamy wszystkie krawędzie boczne. Następnie za pomocą wilgotnej gąbki myjemy panele z nadmiaru kleju. Należy poczekać 24 godziny, aż klej zwiąże.
Woda jest największym niebezpieczeństwem w przypadku desek przyklejonych. Jeśli woda dostanie się pod spoinę to ostatecznie znajdzie ujście do powierzchni pod panelem. Taki przypadek może skutkować odpadnięciem panelu po okresie zimowym.
Po całkowitym wyschnięciu panelu, możemy przejść do malowania. Nakładamy farbę Akrylatex. Drugie doszczelnienie złączy wykonujemy farbą. Akrylatex schnie ok. 3-4 godzin. Lazur Z/W aplikujemy, aby dodać efektowi większą wyrazistość i nadać głębki. Kolejna warstwa stanowi również dodatkowe uszczelnienie wszystkich złączy. Ważne, aby na dużych powierzchniach lazurować deska po desce. Najlepiej malować deski w dwie osoby, czyli jedna osoba maluje a druga rozciera. Jednak przy sprzyjających warunkach można to robić samemu. Lazur Z/W można nakładać wałkiem lub pędzlem. Jednak pędzl zapewnia nam precyzje i pomaga dostać się do każdej szczeliny i złączy. Rozcieramy Lazur Z/W zwilżoną gąbką, tylko w jednym kierunku. Kolorystyka jest taka sama w przypadku deski przyklejanej i odciskanej.
Jak wykonać efekt starzenia na deskach?
Na wykonaną już lazurę należy nałożyć czarną lazurę, która potęguje głębię i podkreśla słoje. Następnie wcieramy lazurę gąbką w zagłębienia, tak aby w nich osiadła.
Czy efekty dekoracyjne można wykonywać na zewnątrz budynku?
Efekt deski wykonujemy za pomocą tynków dekoracyjnych, które bez możemy stosować na zewnątrz i wewnątrz budynku.
Warning: Undefined array key "ID" in /home/klient.dhosting.pl/sanier/sanier.pl/public_html/wp-content/plugins/acfml/classes/Strings/Traversable/Entity.php on line 72
Warning: Undefined array key "ID" in /home/klient.dhosting.pl/sanier/sanier.pl/public_html/wp-content/plugins/acfml/classes/Strings/Traversable/Entity.php on line 72