Menu produktów

Baza wiedzy
Materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie

Co może pójść źle przy wykonaniu izolacji materiałami tradycyjnymi?

 

Ekspert marki Hydrostop Marek Mularczyk opowie o tym co może pójść źle przy wykonaniu izolacji materiałami tradycyjnymi.

 

Zastanawiacie się nad wykonaniem hydroizolacji, ale nie wiecie na jakie materiały się zdecydować?

Wraz z ekspertem marki Hydrostop Markiem Mularczyk, przygotowaliśmy krótką serię poświęconą hydroizolacji. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na pytania: Czym jest hydroizolacja? Jak wykonać hydroizolacji? Czy hydroizolacja fundamentów jest potrzebna?

Materiały tradycyjne powłokowe to wszelkiego typu papy, materiały rolowane i powłokowe.  Mamy trzy zasady, które należy zastosować, aby izolacja wykonana w ten sposób była szczelna. Po pierwsze izolacja musi ściśle przylegać do podłoża. Musi przechodzić płynnie z pionowej w poziomą i powinna stanowić szczelny układ. Wszystkie łączenia i zakładki na powierzchni płyty dennej powinny zostać wykonane prawidłowo. To wszystko wydaje się łatwe w teorii, ale w praktyce wykonują to zwykli ludzie na budowie.

Co można zrobić źle przy wykonaniu izolacji materiałami tradycyjnymi?

Na ilustracji poniżej możemy zobaczyć: Zakładkę  z lewej i prawej, odpowiednie dogrzanie. Dodatkowo  mamy jeszcze dylatacje więc należy wykonać montaż wałka dylatacyjnego. Na pierwszej warstwie papy przy ścianie mamy klin, który wykonuje wyoblenie (aby izolacja przechodziła płynnie z pionowej w poziomą).

Izolację możemy wykonać  w ten sposób, ale w tym wypadku dosłownie wszystko może  pójść źle.  Jedno słabiej wykonane miejsce, do którego dostanie się woda spowoduje, że ta woda będzie migrować warstwami izolacji i rozchodzić się w różnych miejscach budynku.

Hydroizolacja. Co poszło nie tak?

Jak to rozwiązać?

Czasami warto zmienić sposób posadowienia budynku w ogóle a dzięki temu można zmienić rodzaj hydroizolacji do wykonania. Możemy przejść z posadowienia tradycyjnego w stopach i ławach fundamentowych na posadowienie na płycie dennej żelbetowej. Zastosować materiały krystalizujące, uszczelnić beton i mieć szczelną skrzynię żelbetową w piwnicy.

Wiem, że boicie się tego, że wykonanie żelbetu wiąże się z pożyczaniem szalunków oraz  ze współpracą firmami,   które potrafią takie skrzynie żelbetowe wykonywać. Jednak uwierzcie mi, że będzie to o wiele skuteczniejsze, będzie pewniejsze i prostsze w wykonaniu.

Jak sobie policzycie koszta materiałów hydroizolacyjnych do wykonania połączenie szczelnego w tradycyjnym sposobie posadowienia budynku, ilość zakładek i  sznurów dylatacyjnych. Może się okazać, że pokrywa to w całości koszt wypożyczenia szalunków i  skorzystania z usług firm, które wam zrobią skrzynie żelbetową.

Chcesz wiedzieć więcej na temat hydroizolacji?

Przeczytaj nasze poradniki –> KLIKNIJ

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące hydroizolacji, skontaktuj się z naszym technologiem pod numerem (+48) 533 343 595.

 

Hydrostop mieszanka 203

Hydrostop mieszanka 209

Hydrostop mieszanka 401

in Filmy