fbpx

Odpadający tynk na zawilgoconej ścianie. Co zrobić?

Hydroizolacja i Renowacja

ZAwilgocona ściana. Hydroizolacja i Renowacja.

Studium przypadku: Zawilgocenie, odpadające tynki.

Rozwiązanie: Hydroizolacja powłokowa wewnętrzna + Renowacja

ROZWIĄZANIE PROBLEMU W 7 KROKACH

Hydroizolacja mineralna od wewnątrz + nałożenie tynków renowacyjnych 

Krok 1.

Oczyszczenie powierzchni: Należy usunąć tynki, stalową szczotką oczyścić wszystkie luźne elementy a kruche fugi usunąć mechanicznie i podkuć na ok 2 cm - do stałego materiału.

Uwaga! Podłoża muszą być nośne, równe i czyste a także zaizolowane przed wnikającą od spodu wodą!

Krok 2.

Uzupełnienie fug zaprawą naprawczą Bostik Sperrmörtel. Zaprawa wiąże ok. 4-5 godzin w temperaturze 20 st. C.

Krok 3.

Nakładanie szlamu mineralnego K11 Schlämme Grau. Podłoże musi być wstępnie zwilżone→ matowo wilgotne. 

Uwaga! Zaprawę należy aplikować w minimum dwóch cyklach roboczych! Druga warstwa prostopadle do warstwy pierwszej. Zaprawa powinna pokryć 100% powierzchni przeznaczonej do uszczelniania. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2,5 mm w każdym punkcie.

Krok 4.

W pierwszą warstwę szlamu uszczelniającego K11 Schlämme Grau wtapiamy taśmę uszczelniającą BOSTIK Ardatape Sanitary Band lub KOESTER Flex-Tec 120 na połączeniach płyta-ściana i ściana-ściana.

Krok 5.

Nanosimy kolejną warstwę szlamu mineralnego  K11 Schlämme Grau dopiero po związaniu pierwszej warstwy. Przed aplikacją drugiej warstwy szlamu uszczelniającego  pamiętaj o zwilżeniu wodą podłoża. 

Uwaga! Druga warstwa prostopadle do warstwy pierwszej. Zaprawa powinna pokryć 100% powierzchni przeznaczonej do uszczelniania. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2,5 mm w każdym punkcie. Szlam "zaciągamy" na posadzkę na szerokość min. 30 cm oraz na ściany przylegające.

Krok 6.

Nakładamy tynk szerokoporowy  KÖESTER Sanierputz w jednym cyklu roboczy na grubość 20-25 mm. Bardzo chłonne podłoże należy wcześniej zwilżyć lub zagruntować gruntem zapewniającym dyfuzyjność przegrody  KOESTER Polysil TG500 lub BAUMIT SanovaPrimer. Usunąć nadmiar materiału, jednocześnie kontrolując czy powłoka jest nakładana równomiernie. Następnie należy zatrzeć tynk.

Ciekawostka! W tym wypadku nie musimy nakładać obrzutki renowacyjnej ponieważ  KÖESTER Sanierputz nakładamy od razu jako  warstwę właściwą. 

Jeśli jednak masz potrzebę użycia obrzutki wykorzystaj również KÖESTER Sanierputz, który w formie obrzutki musi być zastosowany na 50% powierzchni. W tym wypadku należy zastosować system KÖESTER, który wygląda następująco:
Od razu po zagruntowaniu podłoża preparatem KÖSTER POLYSIL TG 500 „świeże na świeże”, należy nanieść obrzutkę renowacyjną z tynku KÖSTER Sanierputz szary z 10% dodatkiem KÖSTER SB Haftemulsion do wody zarobowej. Obrzutka renowacyjna powinna być narzucona na podłoże na grubość ok. 5 mm, powinna maksymalnie pokrywać 50% powierzchni (zużycie KÖSTER Sanierputz szary do wykonania obrzutki ok. 3,0 kg/m²).

Krok 7.

Na tym etapie możemy pokryć tynki farbami KABE Aquatex lub innymi dedykowanymi do tynków renowacyjnych.

Uwaga! Temperatura powietrza, podłoża i składników powinna wynosić od +5°C do +30°C.

Zawilgocona ściana. Hydroizolacja i Renowacja
Zawilgocona ściana

BOSTIK Sperrmörtel

Sperrmörtel – Bostik jest uniwersalną zaprawą naprawczą przeznaczoną do renowacji cokołów, betonów oraz jako tynk w wilgotnych pomieszczeniach. Również odpowiednia do fugowania murów oraz wypełniania niepracujących pęknięć, a także do wykonywania faset.

BOSTIK K11 Schlämme Grau

Bostik K11 Schlämme Grau jest jednoskładnikową zaprawą mineralną. Tworzy wodoszczelną powłokę zabezpieczającą przed wilgocią, wodami gruntowymi itp. Po pełnym utwardzeniu uszczelnienie staje się odporne na mróz i wodę morską. Nie powoduje korozji metali.

Bostik Sanitary Band

Bostik Sanitary Band Extra to elastyczna taśma hydroizolacyjna, do wykonywania powierzchniowych zabezpieczeń wodochronnych z użyciem folii uszczelniającej w płynie lub do zapraw dwuskładnikowych

 

KOESTER Sanierputz szary

KOESTER Sanierputz jest odpornym na sole tynkiem renowacyjnym o wysokiej wytrzymałości. Przeznaczony jest do tynkowania murów o dużym zawilgoceniu i zasoleniu. KOESTER Sanierputz umożliwia wolne od szkód wysychanie i odsalanie murów, nawet przy wysokim poziomie zasolenia.

Narzędzaid do hydroizolacji i renowacji
Chcesz wiedzieć więcej?

Szczegółowe informacje na temat procesu hydroizolacji znajdziesz  w naszym poradniku:

Część 1  <- kliknij i sprawdź

Część 2 <- kliknij i sprawdź

Dysponujemy gronem fachowców, którzy z przyjemnością Ci doradzą. W razie dodatkowych pytań zadzwoń do nas na numer 533 343 595.

 

 

 

  • Autor: Anna Kaczmarczyk-Fiuk
  • Redakcja merytoryczna i techniczna: Szymon Ziąbek