fbpx

Czym jest iniekcja metodą grawitacyjną? Jak ją wykonać?

Iniekcja metodą grawitacyjną – przepona pozioma

Czym jest iniekcja metodą grawitacyjną? Jak ją wykonać?

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest iniekcja metodą grawitacyjną?

Kiedy stosować iniekcje grawitacyjną?

Jak wykonać iniekcję metodą grawitacyjną?

Jakich materiałów użyć do iniekcji metodą grawitacyjną?

 

W budynkach, w których w rezultacie braku hydroizolacji, jej degradacji lub wadliwego wykonania występuje problem podciągania kapilarnego wilgoci w murach, istnieje potrzeba wykonania izolacji poziomej np. poprzez wykonanie iniekcji. Często widać gołym okiem, że ściany niszczeją pod wpływem działania szkodliwej wilgoci. Zazwyczaj pojawiają się na nich brzydkie plamy z solnymi wykwitami, a także może być wyczuwalny bardzo nieprzyjemny dla nas zapach charakterystyczny dla stęchlizny. W takich warunkach szybko zaczynają rozwijać się grzyby i pleśnie tak szkodliwe dla zdrowia budynku oraz zamieszkujących go ludzi.

 

Czym jest iniekcja metodą grawitacyjną?

 

Iniekcja to  jedna z metod osuszania budynku polegająca na wprowadzeniu iniektu w otwory pod kątem 30-45° w dół. Dzięki działaniu grawitacji i podciągania kapilarnego, płyn dostaje się w głąb muru. W rezultacie iniekcji zamykane są kapilary przewodzące wodę.

Iniekcja metodą grawitacyjną pozwala również na  odtwarzanie izolacji poziomych oraz izolacji pionowych. Dodatkowo stanowi dobre rozwiązanie do wypełniania ubytków, stabilizowania gruntów, kotwienia ścian, a także wzmacniania konstrukcji całego budynku.

 

Kiedy stosować iniekcje grawitacyjną?

 

Metoda iniekcji grawitacyjnej ma ograniczenia i nie sprawdzi się w każdym przypadku zawilgocenia murów i ścian. Dobór odpowiedniej technologii i materiałów do wykonania naprawy jest skomplikowanym dlatego do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia i umów się na konsultacje technologiczne

Czym jest iniekcja metodą grawitacyjną? Jak ją wykonać?

Iniekcja – technologia krok po kroku:

1. Przygotowanie powierzchni poprzez skucie sypiących się fug, uzupełnienie ich zaprawą naprawczą i wyrównanie podłoża w pasie iniekcyjnym.

2. Nanoszenie siatki wierceń na pas iniekcyjny. Wykonujemy odwierty w określonym rozstawie. Głębokość wiercenia musi być mniejsza o 5 cm od grubości muru. Do wiercenia używać wiertarek i wiertnic pracujących możliwie bezwibracyjnie.

Uwaga! Jeżeli istnieje możliwość iniekcji z dwóch stron należy ją wykonać z dwóch stron – otwory wiercimy na 3/4 grubości muru, otwory muszą być przesunięte względem siebie o 1/2 rozstawu osiowego – nie mogą się przecinać.

3. Odpylanie wywierconych otworów i sprawdzenie drożności.

4. Aplikacja iniektu przez dedykowane dozowniki.

5. Uzupełnienie pustych odwiertów zaprawą iniekcyjną.

6.  Zamknięcie pasa iniekcyjnego szlamem hydroizolacyjnym - uszczelniamy pas iniekcyjny w obrębie wykonanych otworów iniekcyjnych.

Uwaga! nakładamy 2 warstwy szlamu.

Iniekcja metodą grawitacyjną

Jakich materiałów użyć do iniekcji metodą grawitacyjną?

SANIER rekomenduje następujące materiały:

Jeśli chcesz zakupić produkt, którego aktualnie nie ma w naszym sklepie internetowym, zadzwoń pod numer (+48) 12 307 24 98, aby zmówić dany produkt.  Możesz również odwiedzić nasze sklepy  stacjonarne  w Krakowie ul. Adama Vetulaniego 5 lub w Sosnowcu ul. Stawowa 4.

BOSTIK BLOCK C583 TERRA LOCK (Sperrmortel)

Bostik Sperrmörtel  jest uniwersalną zaprawą naprawczą przeznaczoną do renowacji cokołów, betonów oraz jako tynk w wilgotnych pomieszczeniach.

 

BOSTIK BLOCK X701 TERRA 2k FLEX (dawne K11 Flex Schlamme Grau)

BOSTIK K11 Schlämme Grau jest jednoskładnikową zaprawą mineralną. Tworzy wodoszczelną powłokę zabezpieczającą przed wilgocią, wodami gruntowymi itp.

 

BOSTIK BLOCK A575 HYDRO LIQUID (Kiesey Horizontalstopp)

Kiesey Horizontalstopp – Bostik  jest koncentratem krzemianów na bazie specjalnych silikatów i dodatków hydrofobizujących.

 

 

KOESTER Injektionsleim 1K

KOESTER Iniektionsleim 1K jest wysokiej jakości zaprawą iniekcyjną o wysokiej wytrzymałości końcowej.

 

 

 

 

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Szczegółowe informacje na temat procesu hydroizolacji znajdziesz  w naszym poradniku:

Część 1  <- kliknij i sprawdź

Część 2 <- kliknij i sprawdź

Dysponujemy gronem fachowców, którzy z przyjemnością Ci doradzą. W razie dodatkowych pytań zadzwoń do nas na numer 533 343 595.

  • Autor: Anna Kaczmarczyk-Fiuk
  • Redakcja merytoryczna i techniczna: Szymon Ziąbek
  • Ilustracje: Dariusz Karlik