fbpx

Jakie czynniki wpływają negatywnie na powierzchnię elewacji?

Jakie czynniki wpływają negatywnie na powierzchnię elewacji?

Skąd się biorą wykwity na elewacji?

 

Materiały stosowane do budowy elewacji pełnią istotną rolę w zabezpieczaniu struktury budynku przed negatywnym wpływem otoczenia. Jednak równie istotnym aspektem jest wygląd elewacji, która dla właściciela obiektu stanowi swoistą wizytówkę.  Z tego powodu, współczesne i zabytkowe  elewacje muszą sprostać coraz bardziej rygorystycznym wymaganiom zarówno pod względem właściwości fizycznych, jak i estetycznych. Niestety, elewacje są narażone na szereg zagrożeń. Poniżej przedstawiam główne czynniki wpływające na powierzchnie elewacji:

 

Czynniki atmosferyczne

  • Opady deszczu: Deszcz może powodować erozję i osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchniach elewacji.
  • Śnieg i lód: Topnienie śniegu, a także zamarzanie i rozmrażanie, może wpływać na strukturę materiałów elewacyjnych. W tym wypadku duże znaczenie ma również kolor elewacji.
  • Działanie promieniowania UV: Ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do blaknięcia kolorów i degradacji powierzchni.

 

 

Zanieczyszczenia atmosferyczne

  • Zapylenie: Pyły atmosferyczne mogą osiadać na elewacjach, tworząc nieregularną warstwę brudu i zmieniając końcowy efekt wizualny.
  • Zanieczyszczenia przemysłowe: Emisje z fabryk i pojazdów mogą zawierać substancje chemiczne, które osadzają się na powierzchniach budynków.

 

 

Mikroorganizmy i pleśnie

  • Rozwój glonów, mchów, porostów: Wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów, co może prowadzić do powstawania plam i zabrudzeń.

 

 

Zjawiska biologiczne

  • Działanie roślinności: Rośliny mogą zakorzeniać się w szczelinach murów, co prowadzi do uszkodzeń powierzchni.

 

 

Działanie czynników chemicznych

  • Kwaśne deszcze: Kwaśne deszcze mogą korodować powierzchnie elewacyjne, zwłaszcza te wykonane z metalu lub kamienia wapiennego.
  • Działanie substancji chemicznych: Kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak kwasy czy sole, może prowadzić do degradacji materiałów.

 

 

Uszkodzenia mechaniczne

  • Uderzenia, zarysowania: Działania mechaniczne, takie jak uderzenia, zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne podczas prac remontowych, mogą wpływać na wygląd elewacji.

 

 

Czynniki konstrukcyjne

  • Nieprawidłowa izolacja termiczna i hydroizolacja: Brak odpowiedniej izolacji termicznej i hydroizolacji może prowadzić do problemów z kondensacją, co z kolei może wpływać na stan powierzchni elewacji.

 

 

Egzekucja i jakość materiałów

  • Niska jakość materiałów: Wybór niskiej jakości materiałów elewacyjnych lub niewłaściwa aplikacja może prowadzić do szybszego zużycia i degradacji.

 

Skąd się biorą wykwity na elewacji?

Wzrost mikroorganizmów na elewacji może być spowodowany szeregiem czynników, począwszy od zaniedbań w utrzymaniu budynku, poprzez niewłaściwe ocieplanie, aż po błędy w projektowaniu i wykonawstwie.Brak regularnego czyszczenia elewacji i usuwania zanieczyszczeń sprzyja tworzeniu się warunków do rozwoju glonów i grzybów. W celu zwalczania pojawiających się glonów i grzybów na elewacji, można zastosować preparat Farby KABE Algizid.

Dodatkowo, zbyt gruba warstwa termoizolacji może prowadzić do kondensacji na powierzchni elewacji, stwarzając sprzyjające środowisko dla mikroorganizmów. Nieprawidłowo zabezpieczone cokoły i brak ochrony przed wilgocią również mogą przyczynić się do problemów z nawilżeniem elewacji. Niekorzystne otoczenie, takie jak pobliska zabudowa, bujna roślinność wokół budynku, może dodatkowo zwiększać wilgotność powietrza i zanieczyszczenie elewacji. Konieczne jest więc odpowiednie dobranie materiałów do hydroizolacji i renowacji, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów i utrzymać elewację w dobrym stanie.

 

 

Jak zabezpieczyć elewacje na lata?

Nie mamy wpływu na warunki zewnętrzne, które związane są z lokalizacją budynku, jednak możemy skutecznie zadbać o zabezpieczenie elewacji poprzez odpowiedni wybór rozwiązań, takich jak izolacja termiczna, hydroizolacja, tynk i farba. Kluczowym elementem w zapobieganiu pojawieniu się pleśni i grzybów jest właściwie zaprojektowana i wykonana hydroizolacja, która skutecznie chroni elewację przed wilgocią. Ponadto, istotne jest stosowanie środków zapobiegawczych, ponieważ glony i grzyby rozwijają się na elewacjach jedynie w obecności odpowiedniego poziomu wilgoci. Niestety, w nowoczesnej architekturze często powiela się te same metody hydroizolacji, nie biorąc pod uwagę wielu indywidualnych czynników, wpływających na stan budynku.

 

Umów się na konsultacje w kwestii hydroizolacji i renowacji budynków

Ekspert SANIER pomoże Państwu dobrać odpowiednie rozwiązania dopasowane do konkretnego problemu. Jeśli nie wiesz jakie materiały masz wybrać i jak wykonać hydroizolację, skontaktuj się z nami.

 

Dobór technologii i materiałów izolacyjnych

Dobór technologii i materiałów to spotkanie on-line lub w siedzibie SANIER (zalecane)  w czasie którego dowiesz się więcej o:

-izolacji pionowych, poziomych, zewnętrznych, wewnętrznych, przeciwwilgociowych oraz odtworzenia izolacji

-renowacje budynków

-uszczelniania pęknięć i rys w stropach oraz reprofilacja spadków

-naprawy konstrukcji, piwnic, balkonów, logii, tarasów i posadzek

-wykończenia tarasów i balkonów

-rozbudowy i przebudowy budynków