Menu produktów

Baza wiedzy
Materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie

Izolacja pozioma fundamentów

 

Izolacja pozioma fundamentów to wraz z izolacją pionową jest jednym z najważniejszych elementów budowy, mającym na celu ochronę murów fundamentowych przed szkodliwym działaniem wody oraz wilgoci. Odpowiednia hydroizolacja pozioma jest kluczowa dla zapewnienia trwałej ochrony konstrukcji przed negatywnymi skutkami wilgoci, takimi jak korozja, pleśń czy osłabienie struktury materiałów budowlanych. Dbałość o właściwe zabezpieczenie przed wilgocią na poziomie wód gruntowych przyczynia się do trwałości budynku i utrzymania jego kondycji konstrukcyjnej.

 

Jakich materiałów użyć do wykonania izolacji poziomej i pionowej?

 

Izolacja pozioma i pionowa mają różne zadania i zazwyczaj wymagają użycia różnych materiałów. Warto zawsze skonsultować się z fachowcami od izolacji budowlanej, aby dobrać odpowiednie materiały do konkretnych warunków i wymagań danego projektu.

Najpopularniejszymi materiałami są m.in.:

 

Hydroizolacje bitumiczne

 

Bitumiczne materiały izolacyjne to mieszanka kruszyw, asfaltu oraz wypełniaczy. Najczęściej występują w postaci wodorozcieńczalnej lub zawierające rozpuszczalniki organiczne. Charakteryzują się dużym oporem dyfuzyjnym, dlatego istotne jest, aby przy nakładaniu produktu podłoża (takie jak beton, tynki czy mury) były suche lub co najwyżej wilgotne.

Hydroizolacje bitumiczne przed aplikacją wymagają gruntowania. Następnie grunt płytko wnika w strukturę podłoża. Elastyczne, gęste masy pozwalają na uzyskanie stosunkowo grubych warstw maskujących rysy i mostkujących pęknięcia.Warto zauważyć, że materiały bitumiczne zapewniają dobrą przyczepność jedynie dla innych materiałów bitumicznych.

Bitumy ulegają degradacji pod wpływem promieniowania UV, dlatego konieczne jest ich osłonięcie przed działaniem światła słonecznego. Końcowe warstwy izolacyjne wymagają również odpowiedniej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład poprzez zastosowanie folii kubełkowej, włókniny lub płyt styropianowych.

 

Hydroizolacje mineralne

 

Mineralne materiały izolacyjne to gotowe mieszanki, które po związaniu, mogą stać się wodoszczelne w dwóch formach: sztywne (jednoskładnikowe, do wymieszania z wodą) lub elastyczne (przeważnie dwuskładnikowe: sucha mieszanka plus wodna dyspersja polimerów). Mogą być używane na różnych podłożach, takich jak betony, tynki, jastrychy czy mury ceglane. Ważne jest, aby podłoża były wyrównane, czyste, szorstkie i zdolne do nasiąkania.

To materiały łatwe w użyciu, które nie wymagają gruntowania, ale podłoże musi być zwilżone przed aplikacją, jednakże gruntowanie podłoża wskazane jest w okresach letnich i gdy chcemy wzmocnić podłoże czyniąc je dodatkowo hydrofobowym. Nakładane cienką warstwą, zazwyczaj poprzez 2-3 krotne malowanie, zapewniają solidne przyczepienie dla innych materiałów mineralnych. Mogą być dodatkowo zabezpieczane warstwą tynku, jastrychu lub okładziną z płytek ceramicznych.

Co ważne, mineralne materiały izolacyjne są paroprzepuszczalne, co oznacza, że ​​mogą być stosowane nawet na mocno zawilgoconych powierzchniach. Są również odporne na promieniowanie UV, co pozwala na ich ekspozycję na działanie światła słonecznego. Sztywne zaprawy są używane głównie w przypadku zagrożenia wilgocią gruntową na powierzchniach murów i betonów po pewnym czasie od pełnego obciążenia konstrukcji obiektu. Elastyczne zaprawy, natomiast, są stosowane w sytuacjach wymagających większej odporności na wodę, posiadają zdolność do odkształceń i przenoszenia rys na powierzchni podłoża. Warto zauważyć, że ich zdolność do przenoszenia pęknięć jest ograniczona.

 

Zobacz produkty do hydroizolacji fundamentów.

in Słownik pojęć.