Folia kubełkowa – Po co ?
W gruncie, na którym wznoszony jest budynek, może wystąpić zjawisko powodujące uszkodzenie hydroizolacji. Jeśli pionowa izolacja fundamentu nie jest odpowiednio zabezpieczona, może dochodzi wówczas do podciągnięcia kapilarnego wilgoci w dolnej części fundamentu lub piwnicy. Dlatego hydroizolacja (bitumiczna ) wymaga dobrej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu doskonale sprawdzi się folia kubełkowa. Aby tego typu membrana działała efektywnie, należy ją prawidłowo zamontować. Jakie są właściwości i zastosowania folii kubełkowej ?
Zastosowanie:
Folia kubełkowa stosowana jest przede wszystkim w celach ochronnych. Jej montaż zapobiega zgniataniu i wycieraniu izolacji, a także zabezpiecza ją przed naporem ziemi. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy izolacja pionowa fundamentów obsypywana jest gruntem. W ten sposób można też uniknąć ryzyka przemieszczenia się elementów systemu podczas osiadania budynku. Dzięki charakterystycznym wytłoczeniom, folia kubełkowa zapewnia znacznie szybsze osuszanie izolacji pionowej fundamentów. Wynika to z efektywnej cyrkulacji powietrza, która przebiega pomiędzy wytłoczeniami. Między folią, a izolacją znajduje się przestrzeń, w której odprowadzanie wilgoci z powierzchni pionowych może się odbywać znacznie wydajniej. W ten sposób tworzona jest dodatkowa bariera dla wilgoci, która pochodzi z gleby. Folia kubełkowa jest w stanie zapewnić optymalna cyrkulację powietrza nawet wówczas, gdy wody gruntowe nacierają na nią z drugiej strony. Nie da się jej zastosować jako jedynego zabezpieczenia przed wilgocią, jednak spokojnie wystarcza do zapewniania wydajnego wspomagania hydroizolacji. Nieco inne zastosowanie mają folie kubełkowe z geowłókniną – układa się je w odwrotną stronę, czyli kubełkami na zewnątrz. Aby odprowadzanie wilgoci do systemu drenażu opaskowego przebiegało prawidłowo, konieczne jest zasypanie przygotowanego wcześniej wykopu żwirem o większej granulacji.
Rodzaje folii kubełkowych
Na rynku dostępne są różne wyroby i produkty przeznaczone do tworzenia izolacji. Folia kubełkowa występuje w trzech podstawowych formach, które rozróżniane są przede wszystkim rodzajem zastosowanego materiału wzmacniającego. Szczególną odpornością na uszkodzenia mechaniczne wyróżnia się folia kubełkowa wzmacniana włóknem szklanym. Sprawdza się bardzo dobrze w formie przeciwwilgociowej izolacji wewnętrznych ścian piwnic, jednak stanowi dość kosztowne rozwiązanie. Nieco tańszym wyrobem jest folia kubełkowa z geowłókniną, przeznaczona do odprowadzania wilgoci. Taki produkt służy przede wszystkim do poprawy efektywności systemu drenażu opaskowego, który znajduje się wokół fundamentów. W sklepach nabyć można także najbardziej standardową, zwykłą, pozbawioną jakichkolwiek specjalnych warstw lub wzmocnień folię kubełkową. Tego rodzaju wyrób sprawdza się jako dodatkowa ochrona fundamentów przed uszkodzeniami mechanicznymi, ułatwiając jednocześnie wydajne odprowadzanie wilgoci i usprawniając cyrkulację powietrza.
Warning: Undefined array key "ID" in /home/klient.dhosting.pl/sanier/sanier.pl/public_html/wp-content/plugins/acfml/classes/Strings/Traversable/Entity.php on line 72
Warning: Undefined array key "ID" in /home/klient.dhosting.pl/sanier/sanier.pl/public_html/wp-content/plugins/acfml/classes/Strings/Traversable/Entity.php on line 72