fbpx
badania gruntowe na działce
4. Studio Hydroizolacji Sanier – Badania gruntowe na działce
5 września, 2022
tarasy wentylowane renoplast
WOLNE MIEJSCA! Szkolenie: TARASY WENTYLOWANE RENOPLAST
21 września, 2022

5. Studio Hydroizolacji Sanier - Błędny w analizie wyników badań gruntowych.

 

Błędny w analizie wyników badań gruntowych

 

Ekspert marki Hydrostop Marek Mularczyk opowie o błędach w analizie wyników badań gruntowych

 

 

Podstawowym błędem jeżeli chodzi o analizę badań gruntowych jest nieodkreślenie jak rozkład gruntu może wpływać na podciąganie kapilarne wody w gruncie.  Nawet jeżeli macie piasek  do okola domu,  pamiętajcie, że piasek pylasty może pociągnąć wodę do 200 cm w górę. Drugim powtarzającym się błędem jest niedostateczne skontrolowanie jak rozkładają się warstwy gruntów nieprzepuszczalnych.  Czasami bywa tak, że pod naszym domem tworzy się forma misy z gruntów gliniastych, która szczególnie latem będzie się wypełniać wodą roztopową i będzie zalewać nasz niedostatecznie zaizolowany budynek.

 

Wyniki badań gruntowych

Wyniki badań gruntowych

 

To wyniki badań jednej z budów, w których uczestniczyliśmy.  Ilustracja dobrze ukazuje jak można się pomylić przy projektowaniu hydroizolacji.  Miejsce zaznaczone jako poziom posadowienia budynku jest w zielonej strefie, gdzie grunty są przepuszczalne, gdzie jest piasek, gdzie ani nie nawierciliśmy wód gruntowych, ani nie ma zagrożenia żadnym środowiskiem agresywnym. Jednak przyjrzyjcie się ilustracji.  Dookoła miski zielonej mamy warstwy gruntu zaznaczone w kolorach czerwonym, brązowym, żółtym, to są grunty ilaste, pylaste - warstwy  nieprzepuszczalne. Teraz już widzicie, że stworzyła nam się tam misa gruntowa, która wiosną w czasie roztopów będzie się napełniać wodą. Poziom wód będzie się podnosić i docelowo prawdopodobnie dotrze do naszych fundamentów. Dlaczego w trakcie odwiertów nie stwierdziliśmy wody? Ponieważ były robione suchym latem. Może to drobna zmiana i mały błąd, ale może nas z czasem sporo kosztować.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat hydroizolacji?
Przeczytaj nasze poradniki –> KLIKNIJ

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące hydroizolacji, skontaktuj się z naszym technologiem pod numerem (+48) 533 343 595.