Menu produktów

Baza wiedzy
Materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie

Efekt cegły

Efekt cegły

 

Efekt cegły - z tego artykułu dowiesz się:

Jak szybko i łatwo odmienić wygląd wnętrza?

Czym jest cegła dekoracyjna we wnętrzu?

Jak ozdobić ścianę?

Jak zrobić efekt cegły?

 

 

Jeśli szukasz prostego i szybkiego sposobu na spektakularną zmianę wyglądu swojego domu lub mieszkania wybierz efekty dekoracyjne. To nie tylko ekonomiczne, ale łatwe i bardzo szybkie w wykonaniu rozwiązanie dekoracyjne. Zapomnij o żmudnych i długich remontach i wynajmowaniu ekipy. Możesz to wszystko zrobić sam w jeden dzień.

Efekty również nie obciążają ściany tak jak prawdziwe cegły, czy betonowe lub kamienne  bloczki.

 

Jeśli chcesz nauczyć się wykonywania efektów dekoracyjnych skontaktuj się z nami pod numerem 796343313, możemy zorganizować u Ciebie szkolenie produktowe wraz z marką FARBY KABE.

 

Efekt cegły to motyw często wykorzystywany w nowoczesnych wnętrza o rustykalnym charakterze oraz w popularnym od lat stylu nowojorskim. Chropowata, nierówna struktura cegły stanowi dobry kontrast do gładzi. Efekty wizualne może podbić również wielobarwna lazura nakładana na wierzchnią warstwę efektu. Mocny akcent kolorystyczny nada przestrzeni wyrazistości i podkreśli jej unikatowy charakter. Efektem cegły możemy ozdobić nie tylko wnętrza, ale również elewację budynku. Zmieniając kompletnie jego odbiór.

 

 

Jak wykonać efekt cegły we wnętrzu obiektu?

 

Krok 1. Gruntujemy ścianę.

Nakładamy farbę w takim kolorze w jakim chcemy mieć fugę.

 

Krok 2. Ściągamy ochronną taśmę z szablonu i przyklejamy go do ściany.

Jeśli planujemy zostawić szablon na dłuższy okres czasu, lub pokryć od razu dużą powierzchnię, najlepiej podkleić go dodatkową taśmą.

 

Krok 3. Przed aplikacją tynku  zdejmujemy zabezpieczenie i dociskamy każdy szablon.

 

Krok 4. Nakładamy warstwę tynku o grubości zależnej od oczekiwanego przez nas efektu. Możemy uzyskać efekt delikatnej, lekko wystającej poza powierzchnię ściany cegły lub chropowatą formę 3D.

 

Jeśli chcemy uzyskać efekt chropowatej, spękanej powierzchni cegły tzw. efekt starej cegły, najlepiej zastosować tynk NOVALIT MODELOWANY. Po podgrzaniu tynk zacznie lekko pękać.

 

Krok 5. Formujemy wzór za pomocą pacy, struktura zależy od naszej wyobraźni.

Możemy zrobić między innymi strukturę z efektem wżerów, marszczeń i pęknięć. Tak bogate zdobienia wykonujemy głównie w pomieszczeniach zdobiąc ściany, czy kominki.

 

Krok 6. Zrywamy szablon, obrabiamy krawędzie.

Możemy oczyścić krawędzie na dwa sposoby. Cegły pozostawiiamy  do wyschnięcie i wyrównujemy  kamieniem szlifierskim lub  od razu na mokro, po zdjęciu szablonu, zrywamy odstające krawędzie.

 

Krok 7. Malowanie.

Farbę nakładamy za pomocą pędzla lub wałka z krótkim włosiem, tak aby nie pobrudziło spoin.

 

Krok 8. Lazurowanie

Jeśli chcesz wzmocnić trójwymiarowy efekt nadając dekoracji charakteru, nałóż LAZUR ZW. Produkt podkreśla fakturę i wżery. Dla subtelniejszego efektu możesz rozcieńczyć produkt z wodą (ok. 30% wody). Polecamy zmniejszyć krycie i nakładać lazur warstwami, co  potęguje efekt 3D.

Produkt nakładamy pędzlem i rozcieramy gąbką, aby zniwelować wszystkie zacieki.

Cegłę możemy wykończyć pomarańczową farbą, większa ilość kolorów potęguje efekt trójwymiarowości i nadaje dekoracji charakteru.

 

Jak wykonać efekt cegły na zewnątrz?

 

Efekt cegły często wykorzystujemy  również jako dekorację elewacji. Możemy nakładać efekt na systemy elewacji z zachowaniem następującego układu warstw:

 

Na podkład w formie tynku zewnętrznego w typie baranek, nakładamy tynk modelowany w kolorze spoiny. Dopiero w momencie uzyskania gładkiej faktury, przyklejamy szablon. Po wyklejeniu szablonów możemy je sobie docisnąć taśmą.

Następnie przechodzimy do aplikacji tynku modelowanego w wybranym kolorze.

Jeżeli nie chcemy lub nie jesteśmy w stanie zrobić całego elementu na raz, możemy wykonać odcięcie na spoiwie i np. na drugi dzień dokończyć pracę. Złącza nie są widoczne. Kolejnego dnia nakładamy na pozostawioną pustą część  Novalit Modelowany. Formujemy wzór i przeciągamy go lekko zwilżonym piórem, tak aby powierzchnia była  gładka, ale z widocznymi wżerami.

 

Zrywamy szablon i obrabiamy krawędzie. Na całość możemy nałożyć również LAZUR ZW, potęgujący efekt starej cegły. Większa ilość kolorów sprawia, że zabrudzenia stają się niewidoczne.

 

Alternatywna metoda aplikacji tynku lub mozaiki: Tynki natryskowe

 

Tynki lub mozaiki  natryskowe to rozwiązanie, które z biegiem lat zyskują na popularności.

To szybki i łatwy sposób aplikacji. W tym wypadku nie musimy  wzmacniać styropianu,  jeżeli mamy systemy ociepleń nie musimy montować specjalnego kołkowania.

 

 

Jak nałożyć efekt cegły za pomocą tynku natryskowego?

 

Malujemy powierzchnię farbą podkładową (jeśli nakładamy efekt na elewację, musimy zastosować farbę zewnętrzną, natomiast w pomieszczeniu korzystamy z farby wewnętrznej. Czekamy, aż farba wyschnie i nakładamy szablony. Wykonujemy natrysk tynku.

Zastosuj np. tynk mozaikowy Mozaiker Akord.  Nakładając  różne kolory uzyskasz wielobarwną cegłę. KABE oferuje dziesięć kolorów kruszyw, które można mieszać ze sobą.  Najpierw nakładamy monocolor. Następnie dodajemy kolor mozaiki dodatkowo, aby wzmocnić efekt bierzemy np. czarny i biały tynk. Dzięki wielobarwnej polichromii  dekoracja wyglądają jak przepalony klinkier. Po aplikacji mozaiki zrywamy szablon i gotowe.

 

in Artykuły