Menu produktów

Baza wiedzy
Materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie

MDF

Być może słyszałeś o płytach MDF więcej niż raz. Wiesz dokładnie, czym one są, jakie są ich zalety i wady?

MDF to nic innego jak deska wykonana z mieszanki mielonego drewna i związków organicznych. Takie mieszanki są przetwarzane i prasowane w bardzo wysokich temperaturach, co daje wiele pozytywnych właściwości. MDF to w języku angielskim skrót od „Medium Density Fiberboard”, co oznacza, że ​​ten typ płyty jest produktem o średniej gęstości, a jednocześnie jest twardy i jednolity.

Zalety płyty MDF

MDF świetnie sprawdza się w produkcji mebli, również kuchennych głównie ze względu na swe liczne zalety:

  • Trwałość – to niezwykle istotna cecha meblarskiego surowca, decyduje bowiem o tym, jak długo będą nam służyć kuchenne szafki.
  • Łatwość obróbki – specyfika MDF-u pozwala dowolnie go obrabiać, przycinać, frezować, a nawet naginać, dzięki czemu można tworzyć nawet najbardziej wyszukane i nietypowe aranżacje zabudowy meblowej.
  • Łatwość w utrzymaniu w czystości – to cecha nie do przecenienia, szczególnie w tak wymagającym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. MDF ma gładką, nieporowatą powierzchnię, dzięki czemu nie tylko nie chłonie zabrudzeń, ale daje się też bardzo łatwo czyścić za pomocą ogólnodostępnych detergentów.
  • Płyty tego typu, szczególnie lakierowane są odporne na zatłuszczenia, plamy z kwasów czy środków chemicznych, mogą więc być z powodzeniem stosowane w kuchni.
  • Niezliczona ilość dostępnych kolorów, deseni i wykończeń powoduje, że każdy znajdzie w ofercie płyt MDF coś odpowiedniego dla swojej kuchni. Możliwość wykończenia w wersji matowej, półmatowej lub w pełnym połysku sprawia, że z łatwością fronty takie można dopasować do stylistyki kuchni.
  • Atrakcyjna cena, w porównaniu np. z drewnem sprawia, że MDF jest dostępny właściwie dla wszystkich.

Nieliczne minusy

Niestety, jak każdy materiał, również MDF ma pewne wady:

  • Mała odporność na wilgoć w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia płyty - jeśli krawędzie nie są zabezpieczone metalową lub akrylową listwą, szybko będą chłonąć wilgoć, co powoduje ich pęcznienie i odkształcanie.
  • Podatność na zarysowania – szczególnie w przypadku frontów lakierowanych, dlatego nie zaleca się ich szorowania środkami zawierającymi składniki ścierne.
  • Niekiedy poddane silnemu i długotrwałemu działaniu pary wodnej, fronty wykonane z MDF-u mogą ulec zmatowieniu lub delikatnemu odbarwieniu z upływem lat.
in Słownik pojęć. Tags: mdf