fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
⭐ Życzenia Sylwestrowe - SANIER ⭐
31 grudnia, 2020
Xiaomi Mi TV 4S
Regulamin Konkursu - ELECTRO
28 stycznia, 2021

Warunki techniczne WT 2021 – droższa budowa domu od 2021 r. Sprawdź co się zmieniło.

Warunki techniczne WT 2021 – droższa budowa domu ?

Od 1 stycznia 2021 r. Budowane domy muszą spełniać bardziej rygorystyczne niż dotychczas normy izolacyjne. Zmiany dotyczą również nowoczesnych domów.

Zmiany WT 2021

Dwukrotnie zaostrzono wymagania techniczne dla budynków i ich lokalizacji: w 2014 i 2017 roku. W 2021 roku trzecie (jak dotąd) zaostrzenie będzie ostatnim, co poważnie wpłynie na efektywność energetyczną nowych i przebudowywanych budynków. Dzięki zmianom prawnym zmniejszy się utrata ciepła domów i innych obiektów, ale jednocześnie wzrosną koszty ich budowy. Najważniejsze zmiany zostaną omówione poniżej.

Warunki techniczne. Kogo obejmuje nowy standard WT 2021?

Przepisy zawarte w warunkach technicznych są aktualizowane co kilka lat w celu dostosowania ich do przepisów unijnych i rozwoju technologii budowlanej. Oczekuje się, że w dłuższej perspektywie zmiany w prawie spowodują, że budynki będą zużywać mniej energii i wytwarzać mniej zanieczyszczeń, co pomoże chronić środowisko.

Najnowsza zmiana nosi nazwę standardu energetycznego WT 2021 lub WT 2021 i obejmuje trzy kwestie:

  • zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła wielu elementów budynku (ścian, dachów, podłóg, drzwi, okien itd.) – dzięki temu mają one tracić mniej ciepła;
  • zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną – domy mają się stać bardziej energooszczędne i ekologiczne;
  • upowszechnienia ekologicznych źródeł ciepła – żeby spełnić nowe wymogi, większość budynków trzeba będzie wyposażyć np. w pompy ciepła czy zestaw nowoczesny kocioł plus fotowoltaika.

 

Nowe przepisy dotyczą wszystkich nowych budynków, dla których pozwolenia na budowę zostały wydane po 31 grudnia 2020 r. Trzeba też dostosować się do nowego standardu WT 2021 rozbudowując lub modernizując stare domy. Istotne jest, że jeśli wniosek o pozwolenie na budowę zostanie złożony przed 31 grudnia 2020 roku., to budynek będą obowiązywały wcześniejsze, łagodniejsze warunki techniczne, nawet jeśli urząd wyda pozwolenie dopiero po Nowym Roku. Standard WT 2021 obowiązuje tylko dla wniosków o pozwolenie złożonych w 2021 roku.

 

WT 2021 i współczynnik przenikania ciepła - nowy standard w budownictwie !

Normy WT2021

Tak naprawdę sprostanie nowym standardom nie jest trudne, ponieważ producenci materiałów budowlanych mieli czas na przygotowanie się do zmian w prawie, a wiele materiałów dostępnych na rynku od dawna spełnia wymogi WT 2021. Ponadto projekty budowlane dostępne na rynku mają na ogół bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków.

Stosowanie bardziej wydajnych materiałów budowlanych wiąże się niestety z wyższymi kosztami budowy. Warto jednak pamiętać, że zwiększone koszty na etapie budowy powinny ostatecznie zwrócić się dzięki niższym wydatkom na ogrzewanie.

Warunki techniczne WT 2021 – okna, drzwi i przewody.

Zmiany w prawie dotyczą również drzwi i okien, chociaż wymagania są tutaj nieco niższe niż w przypadku dachów lub ścian. Nowy standard oznacza, że ​​normą staną się okna z nowoczesnymi rozwiązaniami, o trzech szybach, komorach wypełnionych kryptonem czy argonem, ciepłych ramach okiennych z wkładkami termicznymi itp. W przypadku drzwi dużą rolę będzie odgrywać z kolei wypełnienie pustych przestrzeni materiałem termoizolacyjnym, np. pianką poliuretanową. Wymagania dla okien i drzwi od 2021 r. przedstawia tabela 2.

 

WT2021 okna i drzwi

Materiały spełniające normy WT2012 ?

https://www.sanier.pl/kategoria-produktu/ocieplenie/

 

Lub zadzwoń do nas i dowiedz się więcej o materiałach spełniających normy WT2021.

Infolinia: (+48) 12 307 24 98