fbpx

Zawilgocona ściana i odpadające tynki.

Zawilgocona ściana i opadające tynki. Co zrobić?

Rozwiązanie krok po kroku

 

 

 

Odpadające tynki to twój problem?

 

Wadliwej hydroizolacji nie widzimy na pierwszy rzut oka, jej skutki widoczne są dopiero po dłuższym czasie. Uszkodzenia tynku pojawiają się najczęściej na ścianach piwnic, dolnych częściach ścian parteru a czasami również na wyższych kondygnacjach.

 

Jednymi z objawów zawilgocenia ścian jest pojawianie się na tynku plam, wykwitów, grzybów, odchodzące płytki, odspajająca się farba  a także odpadające fragmenty tynków. W pomieszczeniu najczęściej jesteśmy w stanie odczuć wilgoć, chłód oraz nieprzyjemny, charakterystyczny dla piwnic zapach. Zawilgocenie ścian prowadzące do ich degradacji musiało trwać latami.

 

Najczęstszym problemem zawilgoconych budowli są błędy projektowe. Zdarza się, że konstruktor nie dopasuje odpowiednio materiałów i rozwiązań technicznych, odpornych na napór wody pod ciśnieniem. Do uszkodzeń materiału dochodzi również na etapie aplikacji produktów. Częstym błędem jest nie wykonanie fasety na połączeniach ławy fundamentowej i  ściany fundamentowej (od wewnątrz i od zewnątrz), nie wyrównana powierzchnia podłoża, brak wyobleń  ostrych krawędzi (połączenia ściana-ściana i narożniki ławy lub płyty fundamentowej).  Nie można zapominać również o odpowiednim zabezpieczeniu hydroizolacji przed i po po aplikacji.

 

 

Jak rozpoznać źródło zawilgocenia? 

 

W pierwszym etapie najistotniejsza będzie obserwacja. W zależności od źródła

zawilgocenia mamy widoczne różne objawy. Także  intensywność procesów destrukcyjnych jest inna w zależności od przyczyny.

 

Jeśli nie jesteśmy w stanie sam poradzić sobie ze skutkami zawilgocenia, nie musisz się tym martwić.  Zadzwoń pod numer  533 343 595 i skontaktuj się z ekspertem firmy SANIER, który pomoże Ci dobrać odpowiednie materiały i technologie dopasowaną do twoich potrzeb.

Jakie kroki podjąć w widocznym na zdjęciu przypadku? 

 

Studium przypadku: Zawilgocona ściana z odpadającymi tynkami. Degradacja materiałów budowlanych najprawdopodobniej  postępowała z wiekiem.

 

Rozwiązanie: Należy wykonać hydroizolację powłokową wewnętrzną  wraz z renowacją obiektu.

odpadajace tynki
odpadające tynki
odpadające tynki

 

ROZWIĄZANIE PROBLEMU KILKU KROKACH

Hydroizolacja mineralna od wewnątrz + nałożenie tynków renowacyjnych 

 

 

Krok 1.Oczyszczenie powierzchni.

Należy usunąć tynki, stalową szczotką oczyścić wszystkie luźne elementy a kruche fugi usunąć mechanicznie i podkuć na ok 2 cm - do stałego materiału.

Uwaga! Podłoża muszą być nośne, równe i czyste a także zaizolowane przed wnikającą od spodu wodą!

 

Krok 2. Uzupełnianie fug.

Wyrównanie fug zaprawą naprawczą Bostik Sperrmörtel. Zaprawa wiąże ok. 4-5 godzin w temperaturze 20 st. C.

 

Krok 3. Aplikacja szlamu mnierlanego.

Nakładanie szlamu mineralnego K11 Schlämme Grau. Podłoże musi być wstępnie zwilżone→ matowo wilgotne.

Uwaga! Zaprawę należy aplikować w minimum dwóch cyklach roboczych! Druga warstwa prostopadle do warstwy pierwszej. Zaprawa powinna pokryć 100% powierzchni przeznaczonej do uszczelniania. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2,5 mm w każdym punkcie.

 

Krok 4. Aplikacja taśmy uszczelnającej.

W pierwszą warstwę szlamu uszczelniającego K11 Schlämme Grau wtapiamy taśmę uszczelniającą BOSTIK Ardatape Sanitary Band lub KOESTER Flex-Tec 120 na połączeniach płyta-ściana i ściana-ściana.

 

Krok 5. Powtórna aplikacja szlamu mineralnego.

Nanosimy kolejną warstwę szlamu mineralnego  K11 Schlämme Grau dopiero po związaniu pierwszej warstwy. Przed aplikacją drugiej warstwy szlamu uszczelniającego  pamiętaj o zwilżeniu wodą podłoża.

Uwaga! Druga warstwa prostopadle do warstwy pierwszej. Zaprawa powinna pokryć 100% powierzchni przeznaczonej do uszczelniania. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2,5 mm w każdym punkcie. Szlam "zaciągamy" na posadzkę na szerokość min. 30 cm oraz na ściany przylegające.

 

Krok 6. Wykonanie obrzutki + nałożenie 1 warstwy tynku

Nanosimy  obrzutkę renowacyjną z tynku KÖSTER Sanierputz szary z 10% dodatkiem KÖSTER SB Haftemulsion do wody zarobowej. Obrzutka renowacyjna powinna być narzucona na podłoże na grubość ok. 5 mm, powinna maksymalnie pokrywać 50% powierzchni (zużycie KÖSTER Sanierputz szary do wykonania obrzutki ok. 3,0 kg/m²).

Następnie nakładamy tynk szerokoporowy  KÖESTER Sanierputz w jednym cyklu roboczy na grubość 20-25 mm. Bardzo chłonne podłoże należy wcześniej zwilżyć lub zagruntować gruntem zapewniającym dyfuzyjność przegrody  KOESTER Polysil TG500 lub BAUMIT SanovaPrimer. Usunąć nadmiar materiału, jednocześnie kontrolując czy powłoka jest nakładana równomiernie. Następnie należy zatrzeć tynk.

 

Krok 7. Malowanie tynku.

Na tym etapie możemy pokryć tynki farbami KABE Aquatex lub innymi dedykowanymi do tynków renowacyjnych.

Uwaga! Temperatura powietrza, podłoża i składników powinna wynosić od +5°C do +30°C

 

 

Czego potrzebujesz do wykonania hydroizolacji i renowacji?

-Zaprawa naprawcza Bostik Sperrmörtel 

-Szlam mineralny K11 Schlämme Grau

-Taśma uszczelniająca BOSTIK Sanitary Band

-Tynk szerokoporowy  Koester Sanierputz

-Farba KABE Aquatex

Sperrmortel Fein | Bostik

K11 Schlämme Grau

Bostik Sanitary Band

Sanierputz szary

Kabe Aqatex

narzędzia sanier
Chcesz wiedzieć więcej?

Szczegółowe informacje na temat procesu hydroizolacji znajdziesz  w naszym poradniku:

Część 1  <- kliknij i sprawdź

Część 2 <- kliknij i sprawdź

Dysponujemy gronem fachowców, którzy z przyjemnością Ci doradzą. W razie dodatkowych pytań zadzwoń do nas na numer 533 343 595.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem materiałów przez stronę sanier.pl i masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami pod numerem +48 697 691 472 lub  +48 883 292 303.