fbpx

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

 

 

Zastanawiałeś się skąd biorą się wykwity w łazience? Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

 

Niezależnie od tego czy decydujesz się na budowę nowego domu, czy remont, pamiętaj, aby zastosować izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie. Oprócz izolacji fundamentów i podpiwniczenia, trzeba pamiętać o łazience i pralni. Wilgotność w połączeniu z wyższą temperaturą to warunki idealne do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów.

Destrukcyjne skutki działania wody pod płytkami nie są widoczne od razu. Pierwszymi zauważalnymi śladami zniszczeń dokonywanych przez wilgoć są nieestetyczne plamy i zacieki, brudne fugi, drobne czarne kropki, lub większe fragmenty pokryte wykwitami. Odpowiednio dobrana hydroizolacja nie jest kwestią wyłącznie estetyczną, w tym wypadku liczy się przede wszystkim higiena i zdrowie oraz dobra kondycja ścian.

Izolacja ścian i podłóg łazienki jest jedynym słusznym rozwiązaniem, jeśli chcemy uniknąć problemów z wykwitami. Warto pamiętać, że chcąc zaoszczędzić na hydroizolacji narażamy się na dużo większe koszty w przyszłości.

Odpowiednio wykonana hydroizolacja zabezpieczy nas przede wszystkim przed przenikaniem wilgoci w głąb murów, pojawieniem się wykwitów a także przed zalaniem sąsiadów. Jej głównym zadaniem jest zatrzymanie wilgoci na powierzchni np. płytek, tak aby została usunięta przez wentylację.

 

 

Jakie fragmenty łazienki zaizolować?

 

Łazienkę możemy podzielić na strefę  mokrą, mającą bezpośredni kontakt z wodą (ściany obok i pod natryskiem, podłogę, okolice umywalki) oraz resztę pomieszczenia, nieco mniej narażoną na wilgoć.

Podłogę i ściany w newralgicznych miejscach należy zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową, resztę wystarczy pokryć okładziną z płytek bądź farbami przeznaczonymi do łazienek. Izolacje przeciwwilgociową należy nałożyć na całą powierzchnię podłogi i na ściany do wysokości od 10 do 50 cm przy umywalce, natomiast do 200 cm wokół natrysku, wraz z uwzględnieniem marginesów wokół kabiny prysznicowej.

Jednak zamiast dzielić łazienkę na strefy, warto rozważyć wykonanie hydroiozlajci przeciwwilgociowej na wszystkich ścianach i podłogach. Zapewni nam to dodatkowe bezpieczeństwo i odejmie  pracy związanej z dzieleniem wnętrza. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w małych łazienkach, gdzie wymienione wcześniej strefy nachodzą na siebie.

 

Czego użyć do hydroizolacji łazienki?

 

Najczęściej wybieranym materiałem do hydroizolacji łazienki jest tzw. folia w płynie, czyli ciekła masa najczęściej w niebieskim kolorze. To produkt na bazie  dyspersji polimerowych oraz wypełniaczy i środków modyfikujących.  Folia w płynie skutecznie zabezpiecza ściany przed wodą, jednak jest paroprzepuszczalna. Tworzy szczelną  warstwę, bez łączeń. Jednak decydując się na to rozwiązanie, trzeba  pamiętać, że do całego systemu należy użyć również taśmy uszczelniającej do zabezpieczenia najbardziej strategicznych partii (połączenie ściana-ściana i ściana podłoga oraz okna).

Wykonanie hydroizolacji folią w płynie i uszczelnień silikonem nie jest trudne. Łatwy proces aplikacji i podstawowe narzędzia takie jak wałek/pędzel przemawiają za wyborem tej metody izolacji łazienki przed wodą.

 

 Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki?

 

Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Ściany powinny być czyste, równe i suche. Należy usunąć z nich farby, plamy, stary silikon   i wykwity oraz wyrównać powierzchnię poprzez uzupełnienie rys i ubytków.

 

Aplikacja folii w płynie jest prosta. Nakładamy ją pędzlem lub wałkiem. Na elementy takie jak okna, łączenie ścian ze sobą i  z podłogą należy zastosować taśmę uszczelniającą. Należy również pamiętać o prawidłowym uszczelnieniu przejść instalacyjnych.

 

Folie nakładamy w dwóch partiach. Pierwszą warstwę nakładamy kierując pędzlem lub wałkiem w dowolną stronę. Natomiast druga powinna być  nałożona dopiero po wyschnięciu pierwszej ( min. 24 h ) i skierowana prostopadle do niej.

 

Ostatnim etapem jest nałożenie płytek. Należy odczekać, aż wilgoć odparuje z warstw izolacyjnych  (co najmniej 2 tygodnie). Nie można pozostawić folii w płynie jako warstwy wierzchniej ponieważ nie jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej nakłada się na nią płytki ceramiczne.

Ostatnim, niezwykle istotnym elementem jest uszczelnienie szczelin w strategicznych miejscach, takich jak łączenie ściany z umywalką, wanną czy kabiną.

 

Należy użyć silikonu przeznaczonego do łazienek, czyli silikony o jak najmniejszej ilości wypełniaczy, co oznacza, że jest najbardziej odporny (na grzyby i pleśń).

 

SANIER rekomenduje BOSTIK S730  to 100% silikon sanitarny bez wypełniaczy. Warto zaopatrzyć się również w kostkę do nakładania silikonu i płyn wygładzający do silikonu BOSTIK Perfect Seal Gładka Fuga.

 

Przed aplikacją uszczelniacza, należy odtłuścić wybraną  powierzchnię. Podciać końcówkę aplikatora pod kątem prostym i przejść do nakładania produktu. BOSTIK S730 idealnie sprawdzi się do uszczelnienia przestrzeni wokół brodzika, kabiny, umywalki, zlewozmywaka, wanny, blatów, zwłaszcza w przypadku urządzeń sanitarnych wykonanych ze stali emaliowanej, aluminium i ceramiki. Produkt można wykorzystać również do fugowania płytek ceramicznych.

Mapegum WPS

 

 

 

 

 

 

 

 

Nanodefense Eco | Kerakoll

 

 

 

 

 

 

 

Bostik S730 SILICONE PREMIUM

 

 

 

 

 

 

 

Bostik Sanitary Band

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalej zastanawiasz się jak zabezpieczyć  przed wilgocią?

Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci dobrać najlepsze materiały i technologię, skrojoną pod Twoje potrzeby. Zadzwoń pod numer +48 697 691 472 lub +48 883 292 303.