SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
Hydroizolacja - najczęściej zadawane pytania
20 stycznia, 2023
Jaki tynk na elewację wybrać?
15 lutego, 2023

Hydroizolacja – najczęściej zadawane pytania

Data publikacji:
26 stycznia, 2023

Hydroizolacja – najczęściej zadawane pytania

Hydroizolacja – w tym artykule dowiesz się:

Jednym z głównych zagrożeń dla budynku jest szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.  Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem wody i wilgoci może owocować zniszczeniami konstrukcji  oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Gromadząca się pod tynkiem, czy płytkami woda prowadzi często do odparzeń, pojawienia się charakterystycznych spuchniętych bąbli, łuszczącego się tynku, przebarwień tynków, odpadających paneli lub parkietu oraz uszkodzeniami elewacji. Gromadząca się woda w dłuższej perspektywie czasu doprowadzi do zniszczenia i rozsadzenia materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Czym jest hydroizolacja?

Hydroizolacja to jeden z niezbędnych etapów budowy bezpiecznego i solidnego domu. Stanowi zabezpieczenie konstrukcji budynku, elewacji  jak i  pomieszczeń przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Należy pamiętać, że woda jest nośnikiem substancji (m.in. soli), które mają destrukcyjne działanie na samą izolację i na chronione przez nią elementy budynku. Agresywne związki chemiczne zawarte w wodzie (powstałe w naturalnym procesie gnilnym roślin oraz będące skutkiem reakcji chemicznych, jak i sole minerałów zawarte w glebie jak i nawozie roślinnym) przenikają do gruntu i oddziałują na fundamenty. Jednak ten problem nie dotyczy jedynie fundamentów.  Dodatkowo proces cyklicznego zamarzania i rozmarzania w ciągu roku, wpływa destrukcyjnie pustaki, cegły, tynki i powłoki malarskie.

Należy zabezpieczyć również dach ( w tym dachy zielone, dachy płaskie, dachy skośne i balastowe etc.), piwnice, pomieszczenia mokre (łazienkę, pralnię, pokój kąpielowy), balkon lub taras, zewnętrzne schody, garaż.

Do czego służy hydroizolacja?

Budynek powinien być zabezpieczony przed działaniem wody i wilgoci, oraz zawartych w niej substancji. Niepożądane skutki działania wody i wilgoci mogą prowadzić do uszkodzeń struktury budynku, ale również pojawienia się pleśni, grzybów i insektów. Odpowiednie zaizolowanie budynku w trakcie budowy gwarantuje zabezpieczenie na długie lata. Natomiast brak  lub błędnie wykonana hydroizolacja wiążą się z koniecznością remontu. Koszt remontu  pochłonie kilkukrotnie większą ilość środków niż wykonanie hydroizolacji na etapie budowy domu.

Krystalizacja soli jak i cykliczne zamarzanie i rozmarzanie i związane z tym uszkodzenia materiałów budowlanych, są kolejnymi przesłankami do zainwestowania w dobrej jakości materiały hydroizolacyjne i odpowiednią technologię zabezpieczenia fundamentów naszego wymarzonego domu.

Hydroizolacja wykonana na etapie budowy zapobiega zawilgoceniu budynku, natomiast izolacja przeciwwodna wykonana na istniejącym budynku pomoże pozbyć się wilgoci (w tym widocznych jej skutków jak odpadające i spękane  tynki,  pleśń i grzyby). Odpowiednio zaizolowane mury będą wytrzymałe i przez dziesiątki lat.

Kiedy należy wykonać hydroizolację?

Hydroizolacja to podstawowy wymóg budowlany, dlatego powinniśmy ją wykonać na etapie budowy domu. Jednak co roku wiele osób zgłasza się z nowymi szkodami, które mogą być związane wadliwą hydroizolacją. Jeśli nie powstrzymamy działania wody i wilgoci na czas, doprowadzimy do poważnych uszkodzeń.

Na pierwszy rzut oka ciężko dostrzec wadliwą hydroizolację, jej skutki są widoczne dopiero po dłuższym czasie. Najczęstszymi z widocznych objawów pojawiających się w przypadku zawilgoconych ścian jest pojawienie się plam na tynku, wykwitów, odspajające się farby, odchodzących lub popękanych płytek oraz odpadających tynków. Uszkodzenia tynku pojawiają się najczęściej na ścianach piwnic, dolnych częściach ścian parteru a czasami również na wyższych kondygnacjach. W zawilgoconych pomieszczeniach możemy odczuć wilgoć, chłód oraz nieprzyjemny, charakterystycznych dla piwnic zapach.

Rodzaje hydroizolacji

Materiały do hydroizolacji możemy podzielić ze względu na sposób ułożenia warstw hydroizolacji: izolacje pionowe (ściany zewnętrzne, ściany fundamentów) i izolacje poziome (hydroizolacja fundamentów, stropów i dachów). Przyjęto również podział z uwagi na typ zagrożenia jak: przeciwwilgociowe (chroni przed wilgocią) i przeciwwodne (chroni przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne). Operujemy również pojęciem: hydroizolacje typu lekkiego (ochrona przed przenikaniem wilgoci), hydroizolacje typu średniego (zabezpieczenie przed wodą opadową bezpośrednią, kapilarną oraz przesączającą się w kierunku przegrody poziomej lub pionowej) i hydroizolacje typu ciężkiego (ochrona przed wodą napierającą pod ciśnieniem). Równie często segregując materiały do hydroizolacji korzystamy z podziału na materiały: bitumiczne, mineralne, hybrydowe i wykonane z tworzyw sztucznych.

Jaki rodzaj hydroizolacji wybrać?

Wybór systemu zależy od miejsca w jakim wykonujemy hydroizolację (fundamenty, łazienka, dach, piwnica, garaż, balkon, taras, basen etc.) oraz stopnia  narażenia na działanie wody i wilgoci w danym miejscu.

Woda i wilgoć  stanowią zagrożenie dla budynku nie tylko w postaci deszczu, śniegu i mgły. W przypadku hydroizolacji fundamentów należy wziąć pod uwagę  zmienny w ciągu roku poziom wód gruntowych. Jeśli nie mamy pewności na jaki rodzaj hydroizolacji się zdecydować, warto postawić na izolację przeciwwodną (typu ciężkiego), która jest dużo skuteczniejszą ochroną niż izolacja przeciwwilgociowa.

Hydroizolacja fundamentów i piwnicy

Projekt każdego nowego obiektu budowlanego powinien zawierać analizę gruntu oraz zalecenia dotyczące wykonania hydroizolacji podziemnej części budynku. Jeśli nasz dom jest podpiwniczony, nie możesz zapomnieć  również o hydroizolacji piwnicy.

Dostępne aktualnie  na rynku materiały hydroizolacyjne są w stanie zabezpieczyć podziemne części budynku w 100% przed działaniem wody. Innowacyjne technologie pozwalają na pracę w szerokim spektrum warunków oraz charakteryzuje je łatwość i szybkie tempo aplikacji.

Materiały do hydroizolacji podziemnych części budynku możemy podzielić na:

bitumiczne (roztwory, emulsje, masy i lepiki asfaltowe, polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające – masy KMB, papy)

mineralne (bentonity, mikrozaprawy)

hybrydowe (innowacyjne masy uszczelniające nowej generacji łączące zalety hydroizolacji bitumicznych i mineralnych)

z tworzyw sztucznych (folie, membrany, polimerowe dyspersyjne masy uszczelniające – tzw. folie w płynie, powłoki żywiczne)

https://www.sanier.pl/poradniki_sanier/hydroizolacja-poradnik-cz1/

Pecimor F

BOSTIK BLOCK C514 TERRA 1K FLEX ( dawne K11 Schlamme Grau)

BOSTIK X701 TERRA 2K FLEX (dawne K11 Flex Schlämme)

Mapegum WPS

Aquastop Nanoflex | Kerakoll

BOSTIK BLOCK H778 Aqua Blocker Liquid

Mapelastic

Izolacje Przeciwwodne

Izolacje przeciwwodne służą do ochrony obiektów budowlanych przed działaniem wody o wysokim ciśnieniu hydrostatycznym, na przykład w przypadku piwnic, zbiorników podziemnych, kanałów podziemnych, basenów, zbiorników osadników i podobnych obiektów wypełnionych wodą itp. Celem jest zapobieżenie przenikaniu wody naporowej.  W przypadku hydroizolacji fundamentów należy wziąć pod uwagę  zmienny w ciągu roku poziom wód gruntowych. Jeśli nie mamy pewności na jaki rodzaj hydroizolacji się zdecydować, warto postawić na izolację przeciwwodną (typu ciężkiego), która jest dużo skuteczniejszą ochroną niż izolacja przeciwwilgociowa.

Proponowane produkty: 

-fundament i piwnica od zewnątrz: np. BOSTIK BLOCK B525 TERRA 2K (dawne Dickbeschichtung 2K+), PCI Pecimor 2K, Koester Bikuthan 2K, Koester Deuxan 2K, BOSTIK BLOCK X911 TERRA TURBO LIGHT (dawne Turbotec 2K), PCI Barassil Turbo, Koester NB4000

-piwnica od wewnątrz - szlamy mineralne np. BOSTIK BLOCK C514 TERRA 1K FLEX (dawne K11 Schlamme Grau), BOSTIK X701 TERRA 2K FLEX  (dawne K11 flex Schlamme), PCI Barassil, PCI Barassil Flex, Koester NB1, Koester NB Elastik, BOSTIK C750 FLEX, Hydrostop 209, 

-pomieszczenia wilgotne: folia w płynie Mapei Mapegun WPS, Kerakoll Aquastop Nanoflex, 

-balkony, loggie: BOSTIK BLOCK H778 Aqua Blocker Liquid, BOSTIK C750 FLEX, Mapei Mapelastic, Bauder Membrana PVC Thermofol, Bauder Membrana FPO Thermoplan, Resitrix SKW, Resitrix MB

-dachy płaskie: Bauder Membrana PVC Thermofol, Bauder Membrana FPO Thermoplan, Resitrix SKW, Resitrix MB

BOSTIK BLOCK B525 TERRA 2K (dawne Dickbeschichtung 2K+)

PCI Pecimor 2K

Koester Bikuthan 2K

Koester Deuxan 2K

BOSTIK BLOCK X911 TERRA TURBO LIGHT (dawne Turbotec 2K)

Koester NB1

BOSTIK BLOCK C514 TERRA 1K FLEX ( dawne K11 Schlamme Grau)

BOSTIK X701 TERRA 2K FLEX (dawne K11 Flex Schlämme)

Koester NB Elastik

Hydrostop 209

Membrana PVC THERMOFOL M 15 | Bauder

Resitrix SKW

Mapegum WPS

Aquastop Nanoflex | Kerakoll

BOSTIK BLOCK H778 Aqua Blocker Liquid

Mapelastic

 Izolacje Parochronne

Izolacje parochronne zabezpieczają dachy, tarasy, stropy, ściany i inne przegrody budowlane przed przenikaniem pary wodnej z pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak pralnie, łazienki, suszarnie, pływalnie kryte itp.

Wymagania Ogólne stawiane izolacji wodochronnej

Aby izolacje spełniały swoją funkcję, muszą spełniać kilka ogólnych wymagań:

-Ciągłość i nieprzerwalność: Izolacje powinny stanowić ciągły i nieprzerwany układ, który oddziela budowlę od wody lub pary wodnej.

-Dobre przyleganie: Izolacje powinny ściśle przylegać do izolowanego podkładu, ich powierzchnia powinna być gładka bez wgłębień lub wybrzuszeń.

-Brak łączenia różnych rodzajów izolacji: Nie wolno łączyć izolacji poziomych i pionowych, jeśli są wykonane z różnych materiałów lub różnej klasy odporności.

-Uszczelnianie miejsc przechodzenia przez warstwy: Miejsca przechodzenia przez warstwy przewodów instalacyjnych i elementów konstrukcji powinny być uszczelnione, aby zapobiec przenikaniu wody.

-Warunki realizacji: Izolacje powinny być wykonywane w odpowiednich warunkach, uwzględniając temperaturę, aby zapewnić prawidłową ich realizację i trwałość. Należy postępować zgodnie z kartą techniczną produktu. 

-Ochrona przed uszkodzeniami: Podczas prac izolacyjnych należy chronić warstwy izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed możliwością zawilgocenia i zalania wodą.

Podsumowanie

Izolacje przeciwwodne są kluczowym elementem ochrony budynków przed działaniem wody. Dobór odpowiedniego rodzaju izolacji oraz prawidłowa realizacja prac izolacyjnych mają ogromne znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Wybór systemu zależy od miejsca w jakim wykonujemy hydroizolację (fundamenty, łazienka, dach, piwnica, garaż, balkon, taras, basen etc.) oraz stopnia  narażenia na działanie wody i wilgoci w danym miejscu. Kluczowe jest przestrzeganie ogólnych wymagań dotyczących izolacji wodochronnych, aby uniknąć problemów z wilgocią i wodą w budynkach.